Деменцията е когнитивно заболяване, за което все още не е открит лек. Възможно по-ранното му откриване увеличава шансовете от забавяне на неговия прогрес. Учени от Оксофордския университет успяха да разработят скала за по-точно определяне на нивото на риск. Според тях познаването на тези фактори е изключително важно – благодарение на това може да се направи всичко възможно, за да се предотврати развието на заболяването.
Изследователите са създали и инструмент, който може да предвиди дали човек ще развие заболяването през следващите 14 години. За целта те са проучили данните на повече от 200 хиляди души на възраст от 50 до 73 години, които са участвали в две големи дългосрочни британски проучвания.
Рискови фактори за развитието на деменция
Експертите са съставили списък от 28 известни фактора, които лекарите обикновено свързват с повишен риск от коментираното заболяване. След това този списък е бил намален до 11 силни предиктори.
Деменция: 4 ранни симптома, които се появяват преди загубата на памет
Тези рискови фактори включват:
- възраст;
- образование;
- анамнеза за диабет;
- история на депресия;
- анамнеза за инсулт;
- деменция в анамнезата на родителите;
- ниво на депривация;
- високо кръвно налягане;
- висок холестерол;
- самотен живот;
- принадлежност към мъжкия пол.
Екипът също така разгледа наличието на специфичен ген, свързан със заболяването при хората, наречен APOE. В крайна сметка учените са използвали всичко тези фактори, за да разработят скалата за риск от развитието на заболяването в UK Biobank (UKBDRS), инструмент на APOE. Тестовете показват, че тази скала дава най-висок прогнозен резултат за хора, които развиват заболяването по време на 14-годишния период на изследване.
По този начин възрастен мъж с диабет с ген APOE, който живее сам и страда от високо кръвно налягане, ще има по-високо ниво на риск от жена, която няма такива проблеми в живота.
Този инструмент не само позволява да се идентифицират тези, които са изложени на риск, но и да се предприемат своевременно превантивни мерки при тези хора. Учените са изчислили, че до 40% от случаите на заболяването могат да бъдат предотвратени чрез отказване от тютюнопушенето, стабилизиране на кръвното налягане, следене на теглото и намаляване на консумацията на алкохол.
Един от авторите на изследването, доц. Сана Сури, подчертава, че степента на важност на всеки фактор е различна. В допълнение, някои от значимите фактори могат да бъдат променени или излекувани, съобщава изданието Dayli Mail.
„Докато при пациентите на възраст на 60 и повече години генът APOE представляват най-голям риск, модифицируеми фактори като диабет, депресия и хипертония също играят ключова роля“, каза експертът.
Още: Лекар: Този алкохол може да ви предпази от деменция
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.