Чесънът, вездесъща съставка в кухните по света, не само придава страхотен вкус на ястията, но също така има положителен ефект върху нашето здраве, съобщава руското издание Фокус, позовайки се на проучване.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Всяка скилидка чесън съдържа изобилие от витамини и минерали, включително витамин С, цинк, калий и много други. Въпреки че обикновено консумираме чесън в малки количества, редовното му включване в диетата ни може да помогне за увеличаване на общия прием на хранителни вещества.
Как чесънът влияе на кръвната захар?
За хората с диабет чесънът е полезен за регулиране на нивата на кръвната захар, което е важно за поддържане на дългосрочно здраве и управление на болестта. Чесънът действа и като пребиотик, подхранвайки полезните бактерии в червата. Здравият чревен микробиом влияе върху всичко - от храносмилането до настроението.
Един от ключовите компоненти на чесъна е алицинът, който се бори с възпалението и стимулира производството на бели кръвни клетки. Това помага за поддържане на имунната система и евентуална защита срещу вируси.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лекар: Ако искате да свалите кръвното и холестерола с чесън, яжте го така
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Редица проучвания показват, че този зеленчук може да има положителен ефект върху нивата на холестерола и кръвното налягане, важни показатели за здравето на сърдечно-съдовата система, съобщава още изданието. Въпреки че много от тези ползи се наблюдават при чеснови добавки, включването на зеленчука в диетата осигурява ползи за здравето на сърцето.
Универсалността на зеленчука го прави лесен за включване в ежедневната ви диета. Независимо дали става дума за подправяне на зеленчуци, добавяне към ориз или приготвяне на домашна салса, чесънът подобрява вкуса и хранителната стойност на ястията.
Въпреки че този зеленчук не е детоксикатор, той поддържа цялостното здраве, като се има предвид, че тялото елиминира токсините самостоятелно чрез черния дроб и бъбреците. Чесънът, въпреки противовъзпалителните си свойства, не е вълшебно средство за отслабване, но добавянето му диетата е полезно.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Изданието допълва, че при наличието на определени медицински състояния или прием лекарства, най-добре е предварително да се извърши консултация с лекар относно дозировката.
Прочетете също: За кой орган може да е много вреден чесънът?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!