В света има повече от 3000 разновидности на чай. Смесите се различават не само по вкус и аромат, но и по ефекта им върху организма - според Ирина Митрофанова, специалист по китайска медицина. Все пак, не забравяйте - сериозните здравословни проблеми (а и не толкова сериозните) изискват вниманието на квалифициран медицински специалист!
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Какви видове чай са полезни за здравето?
- Бял чай
Още: 8 впечатляващи ползи за здравето от чая с канела
Белият чай трябва да се вари при температура не по-висока от 80°C, за да се запазят хранителните вещества. Съдържа витамини А, В, С, Е, Р, както и антиоксиданти катехини и аминокиселини. Запарката от бял чай е много полезна при диабет, тъй като нормализира нивата на кръвната захар и холестерола.
Напитката има и антибактериални свойства, поради което е показана за профилактика на настинки, ARVI, сърдечно-съдови заболявания и онкология. Също така отвара от бял чай има благоприятен ефект върху зрението и кожата.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
- Жълт чай
Варете жълтия чай при температура 60-80 °C. Самият сорт е естествен антидепресант. Съдържа витамини B1, B2 и C, както и хемоглобин, кофеин, полифеноли и теаин. Инфузията на жълтия чай предотвратява развитието на кариес, нормализира работата на ендокринната система, стабилизира хормоналните нива, подобрява паметта и вниманието, премахва главоболието. По-специално, жълтият чай подпомага заздравяването на рани и изгаряния.
Още: Зъболекар: Това е най-полезният чай за зъбите
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
- Зелен чай
Този продукт е отличен в борбата с холестерола, така че е подходящ за пациенти с диабет тип II. Благодарение на наличието на L-теанин, зеленият чай стимулира производството на допамин (хормона на радостта). Полифенолите в зеления чай активно се борят с раковите клетки, като предотвратяват появата на заболяването.
Зеленият чай съдържа витамини C, P, B, K, PP. Също така, запарката от зелен чай помага за забавяне на процеса на стареене, по-специално развитието на синдрома на Алцхаймер и Паркинсон.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
- Червен чай
Още: Джоджен или гьозум – чаят от това растение е задължителен през зимата
Червеният африкански чай ройбос (ройбос) е много богат на витамин С, така че има сладко-кисел вкус. За разлика от други сортове, червеният чай практически няма кофеин, а нивото на танин също е ниско. В същото време напитката се бори с процеса на стареене много по-ефективно от зеления чай, а също така успокоява нервната система и намалява сърбежа, дължащ се на алергии.
Червеният чай повдига настроението, подобрява концентрацията и помага при нарушения на съня.
Този продукт съдържа много желязо, което е полезно при анемия. Освен това съдържа фенокарбоксилни киселини, флавоноиди, както и калий, натрий, цинк, флуор, мед, натрий и други минерали. Оксаловата киселина предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
- Черен чай
Още: 7 освежаващи напитки, които заместват кафето
Черният чай съдържа витамини К и В, както и А, С, РР, Р. Последният има много благоприятен ефект върху работата на сърдечно-съдовата система. Високата концентрация на алкалоиди има тонизиращ ефект, сравним с ефекта на кафето. Компонентите на черния чай включват също аминокиселини, пигменти, етерични масла, танини (катехини, полифеноли, танин). В същото време продуктът е ценен за наличието на протеини, калций, фосфор, магнезий, флуор, калий, натрий и други микроелементи.
Черният чай нормализира работата на сърцето, повишава жизнеността, поддържа доброто настроение.
Черният чай подобрява настроението поради наличието на сертонин (хормона на щастието и радостта). По-добре е обаче да не пиете напитката на празен стомах, за да не предизвикате спазми и колики в стомаха.
Източник: 5-TV