Една билка алкализира тялото по-добре от всяка алкализираща храна. Д-р Светлана Ишченко споделя коя е тя.
Най-алкализиращата билка
Лекарят споделя, че тази билка е глухарчето, с което много градинари се борят напролет като с плевел.
„Лидерът в алкализацията е глухарчето. Събирам го, веднага правя салата от него (заедно с други зеленолистни), останалото изсушавам и постоянно го добавям към различни ястия”, уточнява докторът.
Лекар: Тази билка разрежда кръвта, сваля захарта и холестерола
"За да се улесни преживяването на ARVI и грипа, е необходимо да се създадат условия в организма, които са неблагоприятни за вируси и бактерии", казва лекарят.
Факт е, че патогените обичат киселинната среда, създадена от алкохол, месо, кафе, чай, нездравословна храна като бързо хранене и сладки газирани напитки. Но вирусите се страхуват от алкали, защото не могат да се възпроизвеждат в тях. Затова е изключително важно да приемате алкализиращи храни.
Лекарят препоръчва консумацията на всякакви пресни зеленчуци, зелени зеленчуци и кръстоцветни зеленчуци (броколи, краставици, целина, зеле), пресни плодове, ядки и семена, зърнени и бобови кълнове, сирене, куркума, джинджифил, карамфил, чесън и лук.
Други ползи от глухарчето
Глухарчето има много полезни свойства - влияе върху храносмилането, апетита, има холеретични свойства. Жлъчегонното действие на глухарчето се дължи на съдържащия се в него гликозид тараксацерин. Поради това се използва за лечение на холецистит и холелитиаза.
Растението също има положителен ефект върху състоянието на зрителната система: поради високото съдържание на лутеин, зеаксантин и B-каротин. В-каротинът също е силен антиоксидант и поддържа здрава кожа и лигавици.
Високото съдържание на витамин С и Р позволява използването на глухарче при разширени вени и тромбоза. Освен това има диуретични свойства, увеличава производството на урина, като същевременно има хипотонични и бактерицидни свойства.
При пациенти с диабет растението понижава нивото на захарта и нормализира функционирането на чревната микрофлора. Това се дължи на съдържанието на инулин, вид разтворими фибри. Освен това глухарчето съдържа витамини А, К, група В, желязо, калий, калций и манган.
Болестите на венците като гингивит и пародонтит често са придружени от възпаление. Глухарчето има противовъзпалителни свойства поради наличието на полифеноли и флавоноиди.
Компонентите, влизащи в състава на глухарчето, укрепват зъбния емайл. Това е важно за предотвратяване на кариеса и цялостното здраве на зъбите. Растителните екстракти помагат и за естественото избелване. Те намаляват петната по зъбите, оставени от кафе, чай и други напитки или храни. Разтворите на базата на глухарче могат да се използват като вода за уста или като добавка към паста за зъби.
Билката, която бори диабета и вдига имунитета
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!