Синусите са наши приятели. Тези празни пространства в лицата ни - и техният слой от влажна, защитна слуз - формират част от жизненоважна първа линия на защита, която улавя и измива вредните частици и микроби. Но когато задръстената глава кара лицата ни да се чувстват ужасни или когато настинките ни карат да си проправяме път през кутия след кутия с кърпички, синусите може да не се чувстват като такава благословия в крайна сметка.
Още: Чести оригвания: Открийте какво всъщност иска да ви каже тялото ви
Списъкът със състояния, които могат да причинят проблеми със синусите, е дълъг и съдържа всичко - от бактериални бъгове до алергии. Но оплакването от разцепване на главата обикновено възниква от дразнене или имунен отговор, който предизвиква подуване на синусите или носните проходи, заболяване, известно като риносинузит. Потенциалните причини включват:
- настинки
- астма
- структурни проблеми
- някои лекарства
- фактори на околната среда
- стрес
- хормонални промени
- уголемени аденоиди (известни още като "сливиците на носа")
- носни полипи
- нарушения на щитовидната жлеза
- някои видове грануломатоза, заболяване, което подува кръвоносните съдове
Когато се появи задръстване, започнете с издухване на носа. Задръжте едната ноздра затворена с пръст, докато леко издухвате другата в кърпичка (издухването с твърде много сила може да издуха микроби в ушите ви, предизвиквайки болки в ушите). Ако нежното духане не свърши работа, опитайте няколко от съветите по-долу.
Овлажняване
За да се отървете от сушата, останете хидратирани и за да поддържате циркулацията на носа си, намалете топлината и включете овлажнител или изпарител.
Атомизиране
Както повечето от нас, вашите носни проходи се наслаждават на влажния океански бриз, а назалният физиологичен спрей е следващото най-добро нещо след ден на плажа с вашия човек. Още по-добре, тези спрейове със солена вода без рецепта осигуряват недразнещо облекчение.
Хидратирай
Не става въпрос само за това да поддържате устата си влажна и бъбреците ви да работят: приемането на течности позволява на тялото ви да разрежда слузта и да улеснява пътуването й през синусите ви, намалявайки и шансовете за задръствания.
Дехлориране
Хлорамините, произведени от хлора, не само карат вътрешните басейни да миришат като химическа лаборатория; те също така дразнят носните проходи. Така че най-добре е да плувате в друг вид басейн или да си починете от водните спортове, докато се почувствате по-добре.
Предотвратяване
Избягвайте алергените, когато можете, измийте и дезинфекцирайте ръцете си, за да избегнете микроби, и си сложете ваксини срещу грип, освен ако здравната ви история не показва, че не можете.
Пара
Вече обсъдихме как влагата е приятел на синусите ви и как овлажнителите и изпарителите могат да помогнат за намаляване на сухотата на въздуха. Но от време на време се нуждаете от подход, който е малко по-директен. В такива моменти горещ душ с пара може да е точно това, което отоларингологът е предписал. Ако предпочитате да изсмуквате пара напълно облечени, просто покрийте главата си с кърпа, наведете се над съд с топла вода и вдишайте.
Действайте физически
Разбира се, вашите синуси са в черепа ви – но има много неща, които можете да направите физически отвън, за да им помогнете да се почувстват по-добре.
- Масаж на синусите
- Масаж на цялото тяло
- Упражнения
Напояване
Използването на назален иригатор или спринцовка с крушка за промиване на натрупаната слуз от ноздрите и носните кухини е толкова директно, колкото трябва. Ключът към този метод е водата и устройството да се поддържат стерилни, за да се избегнат бактерии.
Повдигнете
Всички обичаме да дишаме, но запушването на носа може да ни попречи, особено когато лежим по гръб в леглата си. Така че помислете дали да не се подпрете преди лягане, или на възглавници, или като повдигнете главата на леглото си с няколко см. Ако е възможно, избягвайте да лежите или стоите на главата си за баланс.
Още: Как да се чувствате енергични, ако не пиете кафе: Експертите разкриват тайната
Отидете на лекар
Много причини за натиск в синусите - като бактериални инфекции или структурни проблеми със самите синуси - трябва да бъдат лекувани медицински, или чрез операция, или чрез лекарства с рецепта. Така че, ако имате температура или вашите проблеми със синусите изглеждат така, сякаш никога не изчезват, посетете лекар. За всичко останало има облекчение без рецепта.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.