Не само определени храни могат да провокират алергична реакция. Оказа се, че много хора са алергични и към алкохола.
Често симптомите на алергия се проявяват не заради самия алкохол, а заради наличието на определени примеси в него.
В изключително редки случаи самият етанол предизвиква алергична реакция.
Понякога консумацията на бира, ракия, водка или шампанско може да стане причина за появата на червени петна по лицето, подуване на носа, хрема и бронхиални спазми. Това са симптоми на псевдоалергия - състояние, което не възниква в резултат на имунна реакция към алкохола.
Същинската алергия към алкохола се проявява със следните симптоми - кашлица, възпалено гърло, изсушаване на лигавиците. Анафилактичният шок е най-тежката форма на алергия и протича с внезапно подуване на лигавиците на дихателните органи, посиняване на кожата и задух.
Псевдоалергията е най-честата алергична реакция към алкохол, при която се развива възпаление без участие на имуноглобулини. Основната причина за нея е смущение в метаболизма на хистамина. Това вещество се съдържа в най-високи количества в бирата и в червеното вино. То присъства и в състава на много храни, които се консумират в комбинация с алкохол - пушени меса, колбаси, сирене, кисели краставички.
Симптомите на алергия към алкохол включват следните оплаквания:
1. Появата на обриви и червени петна в областта на лицето и гърдите - ако те се появяват по други части на тялото, тогава причината е псевдоалергия.
2. Подуване на бузите и клепачите - потърсете незабавно медицинска помощ при наличието на този симптом.
3. Зачервяване на бузите и носа - това оплакване протича и с усещане за топлина.
4. Изтръпване и подуване на езика - този симптом често се комбинира със сухота в устата.
5. Сърбеж в устата - възможно е лигавицата да се покрие с малки пъпчици.
6. Сълзене на очите, хрема, запушен нос и кихане - възможно е временно изчезване на обонянието.
7. Задух - не игнорирайте този симптом, тъй като отокът на Квинке започва именно с него. Поради подуването на лигавиците, дихателните пътища са стеснени и преминаването на кислород през тях е затруднено. Това се отразява на функционирането на всички органи и системи.
8. Гадене, повръщане, диария - в случая повръщането не се свързва със значително облекчение.
9. Замайване, обща слабост и главоболие.
Ако тези симптоми се проявят след консумацията на алкохол, трябва да предприемете незабавни мерки за облекчаването им. Острият стадий на алергията към етанол може да доведе до анафилактичен шок - състояние, при което кръвното налягане рязко спада и човек губи съзнание.
Какво да правим при алергия към алкохол?
Ако някой около вас получи анафилактичен шок в резултат от консумацията на алкохол, необходимо е незабавно да предприемете следните действия:
Сложете го да легне и разкопчайте дрехите му, за да улесните дишането му.
Отворете прозорците, за да влезе чист въздух в стаята.
При остра алергична реакция, обикновено пациентът се хоспитализира.
При алергичен обрив по тялото се предписват антихистаминови мазила.
Основното правило за справяне с алергични реакции е да се избягва контакт с веществата, които ги причиняват. До установяването на точния алерген, се преустановява консумацията на алкохолни напитки.
Алкохолът се абсорбира бързо в кръвта и това не означава, че отсъствието на алергия към него е гаранция, че в бъдеще тялото ви няма да започне да го приема като алерген.