Често езикът на тялото ни говори повече от самите нас. Ако има кой да го разчете правилно, сме като отворена книга. Това са 5 неща, които може би не знаехте:
Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака
1. Трепването на веждите.
Това е бързото повдигане на веждите, която се случва, често без наше знание, когато видим човек, когото познаваме. Но на съзнателно ниво можем да използваме трепването на веждите като бърз и дискретен поздрав. Психологът-етолог Айбъл Айбесфелд е изучавал този жест и твърди, че това е универсален знак за разпознаване.
2. Разширяването на зениците.
Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Още: Учени: Яжте това в 11 часа всеки ден за сваляне на кръвното и холестерола
Редица изследвания са установили, че жените биват оценявани като по-привлекателни на снимки, на които зениците им са увеличени. Този ефект е познат поне от времето на древните египтяни, когато жените са слагали в очите си капки от отровното растение беладона, за да разширят изкуствено зениците си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?
3. Жестът "купа".
Това е жест, при който ръцете ни се придвижват симетрично и синхронно нагоре, образувайки нещо като купа. Често се използва, когато човек иска да предаде разбиране - сякаш ни казва: "Ето, всичко е тук пред мен." Обикновено се възприема много положително от наблюдателите, и внушава усещане за мъдрост.
4. "Фалшивата" (не-Дюшенова) усмивка.
Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме
Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
Обширните изследвания на Пол Екман и колегите му доказват ясното разграничение между истинските усмивки - показващи искрена радост - и престорената радост. Ключът е в очите. "Истинската" или Дюшенова усмивка включва очите, и по-точно присвиването на външните ъгли, което създава ефекта "пачи крак". Често фалшива усмивка се използва, за да отговори на нечии очаквания, съобщавайки, "Усмихвам се, но това не ми харесва", или "Присмивам ти се."
5. Жестът на диригента.
Той включва събран юмрук, с палец, който сочи нагоре и е ефективен инструмент в разговора - поставя акцент по позитивен начин. Ако гледате речите на някои политици, ще видите, че много от тях често го използват.
Източник: highviewart