Нашите хранителни навици често зависят от това, което сме чували за опасностите и ползите от определени продукти, съобщава диетологът д-р Ирина Торопигина. Тя споделя и 5 популярни мита, свързани със здравословното хранене.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
5 мита за здравословното хранене
Те включват:
- Киселото мляко е полезно за храносмилането
- Изпиването на чаша сок сутрин е полезно
- Продуктите с ниско съдържание на мазнини са по-полезни
- Оризовките са по-полезни от хляба
- Пресните зеленчуци са по-полезни от замразените
"Мит първи. Киселото мляко е полезно за храносмилането. На киселото мляко се приписват много полезни свойства. Твърди се, че бактериите в него унищожават коремен тиф, стафилококи, подобряват устойчивостта на организма към болести и повишават имунитета - списъкът може да продължи дълго време. Но уловката е, че това важи само за така наречените живи кисели млека, а не за термично обработените продукти, които виждаме по рафтовете на магазините. Ако искате ползи, вземете кисели млека без оцветители, захари и всичко останало", казва специалистът.
Кои зеленчуци свалят най-много холестерола?
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
„Освен това всички сме чували за пробиотиците, но техният ефект е малко преувеличен“, казва диетологът Ирина Торопигина. „Те изкуствено се заселват в червата и възстановяват популацията от полезни бактерии. Това е основната им особеност. Повечето от тях обаче се губят по време на процеса на храносмилане", казва лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
"Ако винаги сте започвали сутринта си с чаша сок, дори и прясно изцеден (смята се, че е по-здравословен от пакетирания), изглежда, че сега е моментът да се откажете от този на пръв поглед здравословен навик. Сокът само ще раздразни стомашната лигавица и ще повиши киселинността на стомашния сок. И това не само ще доведе до киселини в следващите няколко часа, но в бъдеще - до язва и гастрит. Освен това не трябва да заменяте пълната закуска със сок", казва диетологът.
Мит трети. По-добре е да изберете продукти с ниско съдържание на мазнини. Лекарят споделя, че мазнините са едно от основните хранителни вещества, необходими за здравето и нормалното функциониране на тялото. И ако намалите консумацията си, просто ще огладнеете по-бързо. В резултат на това вместо стройна фигура ще получите преяждане и наднормено тегло,.
Четвърти мит. Оризовките са по-здравословни от хляба
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Диетологът не отрича, че оризовите питки, като продукт с прост и разбираем състав, могат да бъдат алтернатива на обикновения хляб.
„Оризовките могат да се съхраняват дълго време, са добре наситени поради съдържанието на калории (315 kcal на 100 g) и диетични фибри и могат да се използват в безглутенова диета за пациенти с целиакия“, казва гастроентерологът Вероника Черанева.
„Въпреки това, ако се консумират в излишък, те могат да провокират метеоризъм и запек, така че е важно да наблюдавате режима си на пиене, когато ядете хляб", допълва лекарят.
Мит пети. Пресните зеленчуци са по-здравословни от замразените. Общоприето е, че нищо не може да бъде по-здравословно от пресни зеленчуци, плодове и плодове, а замразяването е крайна мярка. Твърди се, че това убива хранителните вещества и в замразените храни почти няма останала хранителна стойност. Но тук има поне две подробности. Първата е сезонността. Например, екзотичните плодове, които виждате на рафтовете, често се берат много преди да узреят (те трябва да узреят по пътя); следователно витамините, минералите и антиоксидантите просто нямат време да се натрупат в тях. Но плодовете и зеленчуците, които незабавно ще бъдат замразени, се берат в пика на зреенето.
Втората особеност, че с течение на времето плодовете и зеленчуците губят своите полезни и хранителни вещества - например зеленчуците губят от 10 до 75% от витамин С само за една седмица, тоест колкото повече време минава между събирането им и появата им вашата маса, толкова по-вероятно е да получите пълен набор от витамини и минерали. Но ако зеленчуците се замразят малко след прибиране на реколтата, повечето от витамините ще бъдат запазени.
Строго забранени храни при подагра - изключете ги от менюто си
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!