8 юли е определен като Световен ден за борба с алергиите. Инициативата дава началото си през 2005 г. по идея на Световната организация за борба с алергиите. Целта е популяризиране на информацията за алергичните заболявания, с акцент върху необходимостта от профилактиката и превенцията им, съобщи Център за здраве и право.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Алергията е свръхреакция на организма към определено вещество, което в своята същност може да не е вредно. Веществата, които предизвикват алергични реакции се наричат алергени. Многообразието на алергените е огромно. На практика броят на веществата, които могат да предизвикат алергия е неограничен. Добре известни са алергичните реакции към ужилване или ухапване от насекоми, алергии към храни, лекарства, полени, домашни любимци, козметика, плесени, акари и много други.
По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30 и 40% от населението е засегнато от проблема. През последните 20 години честотата им се е удвоила, отчитат експертите.
Според официалната статистика около 300 милиона души по света страдат от бронхиална астма, а трима от всеки 10 души имат оплаквания, свързани с алергия. У нас от сенна хрема страдат около 700 000 души. В Европа пациентите с хронични алергии са 150 милиона. В България всеки трети има проблем, а очакванията са през 2025 година алергиите да засегнат 50% от населението.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Дали е възможно алергичният ринит да премине в астма може да прочетете в материала ТУК, а кои групи хора са най-уязвими от полените в статията ТУК.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар