Община Димитровград и “Тракия Тех” продължават стратегическото си партньорство по разширяване на индустриалните зони в южна България с нов доклад на бизнес средата и икономическото развитие. Докладът откроява уникалните конкурентни предимства на града и региона като инвестиционна дестинация и утвърждаването и на глобалната бизнес карта. Анализът е иницииран от кмета на Община Димитровград Иво Димов и е изготвен от изследователски екип на “Тракия Тех” - платформата за привличане на високотехнологични инвеститори и дигитална трансформация на традиционните индустрии в България, съобщиха от Общината.
Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград
Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа
Димитровград преминава през важна индустриална трансформация. От историческите корени на индустриален профил, дефиниран основно през процесно-преработвателните индустрии, градът все повече се асоциира като притегателно място за международни инвеститори в машиностроенето и автомобилостроенето. Димитровград е разглеждан от инвеститорите приоритетно пред други региони в страната и заради добрите си демографски показатели. Неговото местоположение и транспортна свързаност го правят достъпен за 410 хил. души (население до 45 мин. разстояние в едната посока). В този широк регион влизат общини от три различни области, а общия размер на населението е сходен с този на широките региони на градове като Стара Загора и Бургас.
Притегателността на местния пазар на труда се засилва от добре представената промишленост в структурата на местната икономика. Преработващата промишленост в община Димитровград е добре развита, като допринася за близо 40% от добавената стойност и 1/3-та от работните места, а производителността на труда на общинско ниво е по-висока от тази на областно.
Актуалните предизвикателства, характерни за Европа и България, свързани с недостиг на работна сила в някои сегменти, могат да бъдат адекватно адресирани в Димитровград. Широкият регион Димитровград разполага с близо 250 хил. души във възраст 20-64 г. Има възможност за бърз ръст на заетостта, тъй като само в областта има 7500 регистрирани безработни, а други 47 хил. лица са извън работната сила (лица на възраст 15-64 г., които нито са заети, нито търсят активно работа).
Още: Кметът на Димитровград представи ново назначение
Още: "Будители по булеварда" - патриотичната инициатива на община Димитровград продължава
Добри възможности за изграждане на предприятия съществуват във формиращата се индустриална зона. Важен фактор за привлекателността на тази зона, освен добрата пътна свързаност и близост до магистрала и двата големи града, е възможността за относително бързо и безпроблемно свързване с водопровод, електрическо захранване и газоподаване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва ремонт на път I-8 Пловдив - Хасково: АПИ със съвети към шофьорите
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково
Силно преимущество за привличането на инвеститори в региона на Димитровград е неговото географско разположение и добра транспортна свързаност. Близостта до турската и гръцката граница, както и добре развитата и модернизирана пътна инфраструктура, благоприятстват превръщането на региона в център за развитие на преработващата промишленост. През Димитровград преминават важни автомобилни и железопътни транспортни артерии, свързващи четирите точки на страната и осигуряващи добър достъп до международните пазари. Регионът разполага с добра свързаност до интермодалния терминал край Пловдив, основните морски, речни пристанища и летища в страната.
Индустриалното бъдеще на региона ще донесе някои важни промени. Трудоинтензивните производства постепенно ще отстъпват пред средно- и високотехнологични клъстери в промишлеността. Подобни клъстери ще разширят географския си обхват и ще се развият отвъд пределите на областта, залагайки на партньорства със силно развитата индустрия в региона на Пловдив. Тенденцията по разкриване на нови инженерно-продуктови производства в региона на Димитровград, които да се включат в глобалните вериги на добавената стойност, ще се запази, като очакваме международните инвеститори да започнат да изнасят и по-сложни процеси и развойна дейност. Това от своя страна ще създаде и нужда от повече на брой и по-надеждни местни доставчици, както и по-широк достъп до инженерен талант.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково
Община Димитровград и “Тракия Тех” ще продължат да работят за стратегическата цел обръщане на демографския тренд към ръст на населението, увеличаване на броя на младите хора, които остават в града след завръщане на гимназия, привличане на таланти от други градове и от чужбина.
През 2018 г. предстоят няколко важни стъпки за утвърждаване на визията за бъдещето на Димитровград като добро място за живот, кариера и бизнес. Партньорството на общината с “Тракия Тех” ще привлече широк кръг от участници в процеса по развитие на града, включително работодатели, образователната система, технологични и развойни центрове, представители на стартъп екосистемата.