Какво вдъхнови две момчета, все още ненавършили пълнолетие, да се включат към доброволен екип, който да помага при горски пожари, наводнения и всякакви критични ситуации? И как тренират, учат и напредват в призванието си?
Още: 20 бързи въпроса към... Спенс
Още: 20 бързи въпроса към... Петар Шварц, китарист на ALI
Иво Кожухаров и Калоян Атанасов са съответно на 16 и 17 години, а вече са част от “Доброволно формирование Пловдив 112”. Това е организация в града под тепетата, създадена по Закона за защита при бедствия, която има за цел да поддържа състав от обучени доброволци за работа при извънредни ситуации. И постепенно създава общност от хора с необходимия опит и умения да помагат на пожарните екипи, да оказват първа помощ и да бъдат ефективни участници в спасителни акции. Ето историята на Иво и Калоян, която днес ще разкажем в рубриката ни “Добро за споделяне”.
“Огънят е живо същество”
“Реших да се включа към доброволното формирование спонтанно. Имаха един курс за работа с радиостанции и въобще за телекомуникации при извънредни ситуации. Стана ми много интересно. И започнах да посещавам различни техни обучения”, разказва Калоян. Той, както и останалите доброволци, преминават през серия от различни обучения, водени от лектори от отделните служби и звена в пожарната. Миналото лято например доброволците са преминали първоначален водолазен курс съвместно с водолазен клуб “Кракен” за бъдещо достигане на ниво „водолаз спасител“. Преминали са също през обучения за работа с мото-техника - как се ползват мотопомпи, как се разпъват шлангови линии при гасене на пожар и много други. Един от най-важните курсове, който имат е и този за оказването на първа долекарска помощ, проведен съвместно с пловдивската структура на БЧК. Той превръща всеки от доброволците в човек, който бихте искали да е наблизо, в случай, че изпаднете в тежка ситуация.
Още: 20 бързи въпроса към... Мартин Михайлов
Още: Живко Джуранов: Всеки герой заслужава да го обичаш
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Калоян Атанасов преминава през серия от различни обучения
Иво се записва като доброволец след една демонстрация, която го развълнува силно. “Демонстрацията беше на Гребната база в Пловдив. И представляваше изваждане на автомобил от водата. Бяха добре включени всички обстоятелства при подобен случай - имаше димки, “ранени”, всичко ставаше в реално време. Беше много интересно”, споделя Иво. Той допълва, че да бъде пожарникар е детската му мечта и ще направи всичко по силите си, за да я сбъдне. Момчето помни добре едно от първите му обучения: с прахов пожарогасител да изгаси първия си огън. Откритият огън в контролирана среда се пали в тава, с горивна смес от дизел и бензин. “Облякох предпазния костюм и може би заходих малко по-близо до огъня, отколкото трябва. И в един момент усетих цялата му мощ, усетих истинската топлина на пожара. Усетих, че огънят е живо същество - диша, храни се, движи се. Но можеш да се справиш с него, ако научиш какво е поведението на това живо същество”, допълва Иво.
Още: 20 бързи въпроса към... художничката Мила Лозанова
Още: Актьорът Богдан Казанджиев: Не мога да изгледам нито един филм като нормален зрител
Ивайло Кожухаров е намерил много приятели в доброволческия екип
Какво помага: Факти и знания, а не емоции
Едно от най-интересните обучения на младите доброволци е в с. Бошуля до Пазарджик, в обучителния център на МВР. Там те се учат на правилната реакция и метод на действие при наводнения. Добиват опит в това как да надуват водни диги, да ги нареждат, да използват чували с пясък, да източват с помпа натрупаната вода. Също и да пазят баланс върху люлееща се греда, да изкарват пострадали от сградата навън.
Калоян споделя, че обучението му на доброволец му е помогнало много в личен план. Казва, че му е дало по-добра преценка за много ситуации. И че успява да ги види през факти и знания, а не чрез емоции. “За да помагаш в сложни ситуации, най-важното е да успееш да се ориентираш трезво в тях. Да не изпаднеш в паника, да не стане така, че вместо да спасяваш другите, да се налага да спасяват теб. Да знаеш, че има един списък от малки неща, които трябва да правиш, и да се придържаш към него”, обобщава Калоян. Когато ходи в планината с приятели, той е винаги подготвен и си носи аптечка с най-важните неща. “Колкото и да са дребни, в гората една лепенка или алергозан могат да бъдат много важни”, казва той.
По време на обученията човек разбира, че огънят е като живо същество
Да намериш приятел
Иво има много голямо желание да се включва в потушаването на горските пожари, защото тъкмо те често се нуждаят от доброволческа помощ. “В тези случаи има някои базови неща, които трябва да се знаят. Например - да определим посоката на огъня и той да е винаги зад нас, а не пред нас, понеже има голяма вероятност да ни заобиколи и да ни постави в капан. Трябва да следим колко бързо се движи, накъде отива и непрекъснато да сме на безопасно разстояние от него. Ако пък например човек живее в къща, която на 2-3 километра от горския пожар, трябва да се евакуира”, споделя Иво. Той казва още, че в доброволното формирование Пловдив 112 вече има няколко души, на които винаги би разчитал и че чувства как те биха направили всичко, за да запазят неговото здраве и живот.
Калоян и Иво ще могат да се включват и в по-сериозни операции “на терен”, но за целта първо трябва да навършат 18 години. Иво иска да стане пожарникар, понеже още от дете е обичал да наблюдава пожарните коли, да слуша техните сирени и винаги си е представял как това ще е и неговата професия. Калоян би искал да се развива професионално в друга посока, но цени много уменията, които е придобил като доброволец и би ги прилагал във всеки възможен момент.