Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Железен сулфат и урея - как е правилно да се използват през есента в градината

10 октомври 2024, 21:22 часа

Есента е решаващо време в борбата с вредителите и растителните патогени в градината. За тези цели се използват най-популярните препарати сред градинарите - железен сулфат и урея. Непосредствено преди употреба трябва точно да изчислите дозата.

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Концентрацията на разтвора зависи от целта на употреба. По принцип трябва да се прави разлика между превантивно третиране на млади дървета, възрастни дървета и третиране на признаци на заболяване.

Третиране с урея и железен сулфат през есента

За третиране на млади градински дървета, както и иглолистни култури, се приготвя разтвор от 100-200 грама железен сулфат на кофа вода. Ако това са стари дървета, тогава ще са необходими 300 грама от продукта, което се разтваря в същото количество вода. Засегнатите дървета се третират с разтвор, приготвен от 500 грама железен сулфат, разреден в кофа вода.

Разтворът, с който трябва да полеете градината през октомври, за да се избавите от мравките

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук

За третиране на вредители е препоръчително е да се използва урея (карбамид) срещу вредители. С негова помощ можете да се справите с нашествията на вредители. За целите на превантивното третиране на здрави дървета вземете 400 грама карбамид и разредете в кофа вода. Но ако трябваше да се справите с нашествието на насекоми, тогава можете да вземете 700 грама урея и да разтворите това количество в кофа вода. При ниски температури и по време на студове не се използва урея.

Уреята се отнася към азотни торове с висока концентрация. Количеството на азот в нея достига 46-50%. Произвежда се под формата на малки гранули, лесно разтворими в течност. При нагряване разтворимостта се увеличава. Когато попадне в почвата, веществото се разлага. Амидната форма се превръща в амоняк, след това в нитрат. Този процес позволява на растенията да получават азот в достъпна за тях форма за дълго време.

Карбамидът гарантирано повишава добива на всички видове култури. Бързо се абсорбира от растенията и насърчава растежа на зелена маса. В допълнение, пръскането на овощни дървета с лекарството в началото на пролетта забавя цъфтежа им, така че да не се случи по време на замръзване, което ще унищожи пъпките и яйчниците. Листното торене с урея е напълно безопасно за растенията – течността не изгаря листата и стъблата.

Въпреки всичките си полезни свойства, продуктът може да бъде опасен за насажденията. При нарушаване на правилата за използването му в почвата се образува газ амоняк. Може да повреди кореновите издънки. Твърде високата концентрация на агрохимикал в почвената смес също е нежелателна. Забавя развитието и растежа на растенията и намалява кълняемостта на семената. Лекарството, особено когато се прилага сухо, подкиселява субстрата, така че е необходимо да се използва дезоксидиращ агент.

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Цветята, които НЕ трябва да засаждате в градината си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес