Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо репичките стават горчиви?

29 април 2024, 10:00 часа

Понякога репичките стават горчиви. Такава реколта носи разочарование на градинарите. Най-често този проблем е свързан с неправилна грижа за културата. Ако искате репичките да ви зарадват с отличния си вкус, не трябва да допускате определени грешки като неправилно поливане, гъсто засаждане, плевели в лехите, ненавременно прибиране на реколтата.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Грешките, които правят репичките горчиви 

Неправилно поливане - това растение обича редовно и обилно поливане. Тази процедура е необходима на всички етапи на растеж - от сеитбата до прибирането на кореноплодни култури. Необходимо е да се гарантира, че почвата е навлажнена на дълбочина 20-30 см. По-добре е да се полива чрез метода на пръскане - той не наранява корените. При горещо време лехите трябва да се поливат рано сутрин и вечер всеки ден, при хладно време - през 2-3 дни.

Репичките ще станат горчиви и сухи - грешките, които съсипват реколтата

Много гъсто засаждане - кореноплодите не трябва да се засаждат твърде близо един до друг. В противен случай репичките ще бъдат горчиви. Ако все пак сеете репички на недостатъчно разстояние, направете малко разреждане. На 6-7-ия ден след появата на първите издънки е необходимо да се отстранят слабите растения - разстоянието между разсада трябва да бъде около 3-5 см. Вторият етап на изтъняване се извършва след 4 седмици. След това е необходимо да се отстранят всички слаби кълнове, между върховете трябва да има разстояние от 1-2 см. Последното изтъняване трябва да се извърши след узряването на първите кореноплоди.

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

За да ви зарадва репичките с приятен вкус, трябва да се борите с плевелите в лехите. Това трябва да се прави редовно. Плевелите извличат хранителни вещества и влага от почвата. Именно поради това репичките ще имат неприятен и горчив вкус. Също така е важно периодично да се разрохква почвата. Това трябва да се прави след всяко поливане на растенията на дълбочина не повече от 3-4 см, за да не се повредят крехките корени на репичките.

За да не получите реколта от горчиви кореноплоди, те трябва да се събират, след като узреят. "Презрелите" кореноплодни няма да имат добър вкус. Късното прибиране на реколтата е една от причините за нейния горчив вкус.

Лекар разкри кой НЕ трябва да яде репички

 

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес