Понякога репичките стават горчиви. Такава реколта носи разочарование на градинарите. Най-често този проблем е свързан с неправилна грижа за културата. Ако искате репичките да ви зарадват с отличния си вкус, не трябва да допускате определени грешки като неправилно поливане, гъсто засаждане, плевели в лехите, ненавременно прибиране на реколтата.
Още: Домашни трикове за цъфтеж на мушкатото
Още: Вместо в боклука, хвърлете този отпадък в градина си и растенията ще растат като луди
Грешките, които правят репичките горчиви
Неправилно поливане - това растение обича редовно и обилно поливане. Тази процедура е необходима на всички етапи на растеж - от сеитбата до прибирането на кореноплодни култури. Необходимо е да се гарантира, че почвата е навлажнена на дълбочина 20-30 см. По-добре е да се полива чрез метода на пръскане - той не наранява корените. При горещо време лехите трябва да се поливат рано сутрин и вечер всеки ден, при хладно време - през 2-3 дни.
Репичките ще станат горчиви и сухи - грешките, които съсипват реколтата
Много гъсто засаждане - кореноплодите не трябва да се засаждат твърде близо един до друг. В противен случай репичките ще бъдат горчиви. Ако все пак сеете репички на недостатъчно разстояние, направете малко разреждане. На 6-7-ия ден след появата на първите издънки е необходимо да се отстранят слабите растения - разстоянието между разсада трябва да бъде около 3-5 см. Вторият етап на изтъняване се извършва след 4 седмици. След това е необходимо да се отстранят всички слаби кълнове, между върховете трябва да има разстояние от 1-2 см. Последното изтъняване трябва да се извърши след узряването на първите кореноплоди.
Още: Как да си отгледаме салата Айсберг в оранжерия
Още: Възможно ли е отглеждането на сладък картоф у нас
За да ви зарадва репичките с приятен вкус, трябва да се борите с плевелите в лехите. Това трябва да се прави редовно. Плевелите извличат хранителни вещества и влага от почвата. Именно поради това репичките ще имат неприятен и горчив вкус. Също така е важно периодично да се разрохква почвата. Това трябва да се прави след всяко поливане на растенията на дълбочина не повече от 3-4 см, за да не се повредят крехките корени на репичките.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви особености има в отглеждане на червено цвекло
Още: Защо отглеждане на малини в двора не е толкова лесна работа
За да не получите реколта от горчиви кореноплоди, те трябва да се събират, след като узреят. "Презрелите" кореноплодни няма да имат добър вкус. Късното прибиране на реколтата е една от причините за нейния горчив вкус.
Лекар разкри кой НЕ трябва да яде репички
Още: Как се отглежда маслина в саксия
Още: Кои тънкости при отглеждане на патладжан носят богатата реколта