Гладиолите се предлагат в множество цветове и размери. Известни са още като Ребрика или Петльово перо и са род многогодишни растения, които се размножават чрез грудки. Гладиолите обикновено достигат между 0,60-1.50 м височина, варират по размер.
По-високите сортове често се поставят в задната част на градината, за да допълват добре по-ниските растения. Така се създава хармония в градината.
Гладиолите са издръжливи на студове, което означава, че техните луковици могат да бъдат оставени в земята през цялата година. Но в значително по-студените райони, повечето луковици на гладиоли трябва да бъдат изкопани през есента, съхранени и засадени през следващата пролет.
Планиране на цветна градина в 5 стъпки
Засаждане на гладиоли
Гладиолите имат нужда от пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден. Почвата трябва да е добре дренирана и умерено плодородна, за добър цъфтеж на растението. Смесете компост в почвата, за да подобрите нейната консистенция и плодородие.
Кога да засадите гладиоли?
Започнете да засаждате луковици на гладиоли през пролетта, след като опасността от замръзване премине и почвата се затопли до поне 13°C.
От последната дата на замръзване до началото на лятото, засадете друг кръг от луковици на всеки 10 дни. Така ще имате винаги цветна градина и непрекъснат цъфтеж през ранната есен. В зависимост от сорта са необходими между 60 и 90 дни от момента на засаждане на луковиците, за да се вкоренят, да пораснат и да цъфтят.
Самозасяващи се цветя - най-лесният начин да създадете красива цветна градина
Как да засадите гладиоли?
Първо, разрохкайте почвате на 30-35 см дълбочина. След това смесете 8-10 см слой компост или отлежал оборски тор.
Поставете луковицата в дупката на около 10 см дълбочина със заострения край нагоре. Покрийте с почва и притиснете здраво.
Поставете луковиците на разстояние 15-20 см една от друга. Ако отглеждате гладиоли предимно за рязани цветя, засадете ги на редове. По-лесно е да се грижите за растенията и да берете цветята.
Поливайте луковиците обилно при засаждане.