Чесънът е сред най-полезните храни през зимата и особено в разгара на грипна епидемия. Той помага на имунната система да се справи с предизвикателствата, пред които се изправя, притежава изразено антибактериално действие, понижава нивата на лошия холестерол и успешно редуцира показанията на апарата за кръвно налягане, с което е естествена превенция против инсулта и инфаркта. Счита се, че чесънът може да бъде успешно употребяван и в помощ на лекарите за превенция на деменция, Алцхаймер и злокачествени заболявания. Всичко това прави парливите скилидки храна за здраве и оправдава всяко усилие да отгледате чесън в дома си, за да се наслаждавате на качествен продукт, пресен и съхранил всички свои полезни качества. Да отгледате чесън сами не е трудна задача с тези съвети за засаждане на чесън от скилидка, споделени от опитните градинари.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Засадете това в градината си на мястото на чесъна и лука
Засаждане на чесън от скилидка – лесно е!
Чесънът е традиционен зеленчук на трапезата ни от незапомнени времена. Той е част от бита и културата на българите, незаменима съставка за ястията, подправка и цяр. Стотици са рецептите, част от народната медицина, помагащи на пациентите с различни заболявания, включващи полезните свойства на белия лечител. Само няколко скилидки на ден са достатъчни, като най-добре е да си ги огледате у дома, за да сте сигурни, че консумирате именно български чесън. Това може да стане чрез засаждане на чесън от скилидка. Не се притеснявайте, че е зима, чесънът е устойчив и особено в саксии в дома ви за него е без значение сезонът. Важно е да знаете и че има летен и зимен чесън, които се засаждат съответно през февруари и през есента. Ако сте решили да засаждате чесън сега, изберете летния. Така ще имате в сезона на таратора пресни свежи перца чесън в дома си, с които да подправите салатите и ястията и да се насладите на неповторимите вкусови качества на зеленчука.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Засаждането на чесън от скилидка не е сложно, ако следвате съветите на градинарите с опит. Необходими са ви съдове – саксии или каквото прецените, които може да не са особено дълбоки, но трябва да дават достатъчно простор на чесъна, тъй като скилидките се засаждат на дълбочина едва 5 см., но пък изискват цели около 15 см. разстояние помежду си. Ако са по-близко разположени, младите растения няма да се развиват правилно и да ви зарадват с богата реколта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Опитни градинари ни казаха кога да засадим зимния чесън
Важен е и посадъчният материал, когато сте се спрели на засаждане на чесън от скилидка. За такъв се използва глава стар чесън, който се разделя на скилидки. Именно тях следва да засадите, за да хапвате пресен чесън директно от терасата си.
Какво друго следва да имате предвид, ако отглеждате чесън?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Освен как да извършите засаждане на чесън от скилидка, следва да знаете как да се грижите за него.
- Имайте предвид, че поливането зависи от температурата – ако е горещо в помещението или сезонът е лято, то следва ежедневно да полагате грижи за хидратацията на чесъна и да не пропускате поливането. Пред зимата то също следва да е по-обилно в сравнение с това на цветята и другите растения в дома ви.
- Поддържането на саксиите, в които отглеждате чесъна, без плевели е от ключово значение за нормалното му развитие.
- Почвата също е важна, за да се радвате на добри резултати. Киселинност на почвата около pH 6,2 – 6,28 не е каприз, а условие да оберете плодовете на труда си. Други изисквания към почвата включват предварителното ѝ разрохкване, както и да избягвате както песъчливите, така и глинестите почви. Полейте предварително, както споменахме, чесънът обича влагата.
- Имайте предвид, че лютивият зеленчук предпочита слънцето пред сянката и съобразете този факт, когато избирате разположението на саксиите.
- Подхранвайте периодично с калиеви и азотни торове.