Домашната теменужка се чувства най-добре при температура близка или малко над стайната – 20-25 градуса. И това, като правило, се случва в нашите апартаменти през лятото или зимата, ако отоплението работи правилно. Най-зле за нея е извън сезона, когато отоплителният сезон или още не е започнал, или вече е приключил. В крайна сметка температурите под 16-18 градуса действат потискащо на растението. Същото може да се каже и за стойности над 30.
Первазите на прозореца, обърнати на запад или изток, са най-подходящи за отглеждане на теменужки. Въпреки че тя се нуждае от слънчева светлина в продължение на 10-12 часа на ден, препоръчително е да избягва преките лъчи. Ето защо, ако прозорците на вашия апартамент са обърнати на юг, поставете саксии в задната част на стаята или ги засенчете с нещо. Яркото обедно слънце може да причини изгаряния на листните плочи. Правилното изкуствено осветление трябва да се организира и през есенно-зимния период, когато естествената дневна светлина е много кратка.
Теменужки в двора: Ето от какво имате нужда
Почва за теменужки
Висококачествената почва е един от основните моменти при създаването на комфортни условия за теменужки.
Тези растения изискват почва:
· рохка;
· дишаща;
· питателна;
Избор на саксия
Стайните теменужки имат интересна особеност - те растат зле, ако кореновата система е много по-малка от диаметъра на саксията. Следователно засаждането или презасаждането им в контейнери „с резерв“ не се препоръчва. Докато корените заемат цялото пространство в контейнера, храстът просто ще „седи“, без да се развива или цъфти. В допълнение, свободното пространство в контейнерите е изпълнено със стагнация на влага и съответно развитието на гнилостни процеси.
Когато избирате саксия, обърнете внимание на следните показатели:
· за мини и микро теменужки, вкоренени листа се нуждаете от контейнер с диаметър около 3-5 см;
· за средно големи храсти (розетка 20-30 см) - 7-9 см;
· най-големите сортове (с розетка 30 см) са 9-12 см.
Във всеки случай диаметърът на виолетовата саксия не трябва да надвишава 15 см.
Поливане на теменужки
Правилното поливане на теменужки трябва да бъде умерено във всичко - в честотата, в обемите на водата, в нейната температура. В повечето случаи трябва да контролирате влажността на почвата, за да не я наводните или пресушите.
Поливайте теменужката по няколко начина, но във всеки случай така, че водата никога да не попадне в точката на растеж.
Теменужките ви ще цъфтят почти целогодишно след този трик
Подхранване на теменужки
Дори и най-питателната почва се изчерпва с времето, особено ако растението не е било презасаждано дълго време. Затова не забравяйте за редовното подхранване. Разбира се, тяхната честота зависи до голяма степен от сезона и размера на самата теменужка.
И през този период продължителността на цъфтежа и здравето на целия храст ще зависи изцяло от качеството на торовете.
Подрязване и оформяне на розетки
Теменужките се ценят не само заради красивите си цветове, но и заради привлекателния вид на самите зелени розетки. Правилно оформените розетки произвеждат и равномерно разпределени цветни дръжки, така че растението изглежда страхотно както по време на покой, така и по време на цъфтеж.
Равномерността на развитието на храста зависи от различни фактори:
· централно разположение на растението в саксията;
· подходящо осветление;
· навременно торене.