Струва си да пръскате доматите предварително за яйчника в оранжерията, така че предприетите мерки да помогнат за спасяването и запазването на добива в бъдеще.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
За какво се пръскат доматите през Юни
Против вредители и болести. Белокрилка, листни въшки, телени червеи, пеперуди - всички тези насекоми обичат да ядат листата на доматите. За да предпазите растенията от нападение от вредители, трябва да поставите капани и да вземете превантивни мерки. За да разрешите проблема, можете да използвате инсектициди.
Когато дойде времето и доматените храсти все още не цъфтят, не трябва да чакате, а незабавно да вземете мерки за подобряване на цъфтежа и укрепване на кореновата система. Можете да организирате листно подхранване или пръскане. За това се използват както органични, така и синтетични вещества, но първо трябва да се определи причината за лошото развитие на растенията.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Как да се грижим за домати през юни, какво трябва да се направи?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Доматите, се нуждаят от специални грижи през юни. Вегетацията на доматите по това време е в разгара си, плодовете започват да се образуват. Ето защо е много важно да осигурите на доматите подходящо развитие.
Ако падането на яйчника е свързано с липса на микроелементи, цветът на листата може да определи кой от тях липсва:
· азот - пожълтяване на листа отдолу;
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
· калий - обезцветяване на ръбовете в центъра и тяхното изсъхване;
· фосфор - лилав цвят на листата.
За да се компенсира липсата на фосфор, се препоръчва да се пръскат домати със суперфосфат, а ако няма достатъчно калий, калиев сулфат.
В магазините се продават торове, които комплексно обогатяват растенията с витамини, магнезий, цинк, бор, желязо и други основни микроелементи. Можете също така да използвате борна киселина, за да подобрите образуването на яйчниците.
За да се подобрят добивите и да не се прибягва веднага до химически превръзки, е по-безопасно да се използват народни средства, които също могат значително да подобрят образуването на яйчника. Наситеността на всеки разтвор за пръскане е не повече от 1%.
· Млечната суроватка е богата на активни биологични микроелементи. Със състав от 1 литър суроватка, 20 капки йод и 25 g водороден прекис се препоръчва пръскане на домати на всеки 2 седмици.
· Йодът е необходим за укрепване на яйчниците. Разредете в съотношение 2 капки йод на 4 литра вода.
· Борна киселина. Най-ефективният и популярен вид тор за домати, ускоряващ растежа на леторастите и цветята. Пропорции за разтвора: 5 g борна киселина на 5 литра вода.