Мушкатото не цъфти и листата му пожълтяват, стволът се оголва или дори загнива. Често срещаме тези проблеми при отглеждането на мушкатото.
Още: Внесете красота в двора си: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на магнолията
Мушкатото може да цъфти великолепно, така че листата да не се виждат. Как да постигнем такъв цъфтеж и дори така, че да цъфти така през цялата година?
Грешките в грижата за мушкатото
1. Мушкатото не обича сянка, ще пусне листа, но няма да цъфти. Не поставяйте вкорененото растение на пряко слънце през пролетта и лятото. Но през зимата има малко светлина и резниците трябва да намерят най-осветените места. Светлината трябва да е разсеяна, препоръчително е да използвате допълнително осветление с лампи. Ако има липса на светлина, излишната влага не се изпарява добре и растението може да изгние.
2. Лошо подрязване. Тънкото, слабо стъбло е по-податливо на гниене и други проблеми. Често му липсва силата да образува добра коренова система. Това не означава, че растението изобщо няма да може да направи това, но вкореняването на добър посадъчен материал като правило е по-успешно. Резниците трябва да са светлозелени, невдървесинени и с добра точка на растеж.
Още: Само опитните градинари слагат по няколко листа от тази билка в дупката за засаждане на домати
Още: Цветята, които убиват плевелите
Кои хора НЕ трябва да отглеждат мушкато?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пълно ръководство как да отглеждате вкусни чери домати
Още: Честа грешка: Как правилно да използвате люспите от лук като тор в градината
Препоръчително е да се вземат резници с 2-3 междувъзлия, резници с 1 междувъзлие се вкореняват по-бавно. Също така е необходимо да има 2-3 листа на растението, в този случай пеларгониумът се вкоренява в рамките на един месец, образува се добър храст и започват да се образуват пъпки. В случай на 1 междувъзлие и лист това ще отнеме 3-4 месеца.
Не подрязвайте мушкатото, ако не го подрязвате, мушкатото ще расте в един ствол и цветът също ще бъде 1. Колкото повече мушкато подрязвате, толкова по-пищен ще бъде храстът и ще има повече цветни дръжки.
3. Можете да го поливате често, но в жегата, ако няма топлина, тогава мушкатото ще започне да гние и ще загине от преполиване. Ако е под 30 градуса, тогава умерено поливане. По-добре е да изсушите леко мушкатото, отколкото да го преполеете. Няма да търпи дълго засушаване, тогава можете да го поливате постепенно, но с преполиване, ако вече е започнало гниенето, е по-трудно да се борите и мушкатото може да не се спаси. Дори през зимата мушкатото може да цъфти на слънчев перваз на прозореца, ако не е наводнен.
Още: Не тор, а "течно злато" за растенията ви - как да си го направите
Още: Оризова вода - еликсир за градината ви