Проектът Be Ready и как онлайн платформа помага на градовете да се справят с топлинните острови

31 март 2025, 10:59 часа • 491 | прочитания

Градските топлинни острови са нарастващо предизвикателство за градовете в Дунавския регион, а изменението на климата само засилва техния ефект. Как могат местните власти да реагират ефективно? Проектът Be Ready предлага отговор – иновативна онлайн платформа, която помага на градовете да измерят, анализират и смекчат ефекта от градските топлинни острови.

Климатичният отпечатък на градовете

Лятото е все по-дълго и по-горещо, а асфалтът и бетонът задържат топлината, превръщайки градовете в капани за горещ въздух. За да предложат реални решения, експерти и местни власти, обединени в проекта Be Ready, създадоха онлайн инструмент, който оценява степента на уязвимост на градовете към този ефект.

Четири стъпки към по-хладни градове

Платформата разполага с четири ключови инструмента, които градовете могат да използват както поотделно, така и в комбинация.

Първият инструмент анализира застроените територии и урбанизацията, идентифицирайки най-засегнатите от градския топлинен остров райони чрез събиране и интегриране на данни в градските политики. Вторият оценява свойствата на повърхностните материали и тяхното влияние върху локалната топлинна динамика, като помага за избор на подходящи материали за намаляване на ефекта от ГТО. Третият фокусира върху уязвимите групи в обществото, като деца и възрастни хора, за да повиши осведомеността за техните нужди при екстремни горещини. Четвъртият оценява подходите на местните власти към ГТО, анализирайки капацитета на града за адаптация към климатичните промени и тяхното въздействие върху различни сектори.

Обмен на опит и добри практики

Една от най-големите ползи на платформата е възможността за сравнение на данните между различни градове и достъпът до успешни примери за борба с топлинните острови. Чрез нея експерти и местни администрации могат да споделят свои решения и идеи, които да бъдат използвани от други населени места.

Онлайн платформата се намира на адрес https://be-uhi-ready.net/, където представители на местната власт могат да използват всеки един от тези инструменти и да разгледа добрите практики от различни градове в Европа.

Проектът Be Ready се осъществява по програма ИНТЕРРЕГ Дунавски регион и е съфинансиран от Европейски съюз. Водещ партньор е Асоциация за развитие на София, а другият български партньор е Бюрото за интеграция и социални иновации.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес