Всеки опитен градинар знае, че качеството на разсада зависи пряко от контейнера, в който се отглежда. И така, как да изберем точно тези контейнери, в които растенията ще се чувстват най-комфортно? Всеки тип контейнер има своите предимства и недостатъци. Изборът на най-подходящия съд зависи от това какви растения ще отглеждате в него и всъщност начина на отглеждане на разсада – с пикиране или без.
Можете да отглеждате разсад в почти всеки контейнер:
- дървена или пластмасова кутия
- торфени или картонени чаши
- тави за разсад
- пластмасови саксии за разсад
- торфени таблетки
- отрязани пластмасови бутилки
- контейнери за млечни продукти
- черупки от яйца
- пластмасови чаши за еднократна употреба
- дебели найлонови торбички и др.
Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Засаждане на разсад в торфени саксии
На пръв поглед може да изглежда, че тези контейнери са направени от пресован картон. Всъщност това твърдение не е далеч от истината. Торфените саксии се състоят от 70-80% торф и 20-30% хартия. Тези контейнери са идеални за отглеждане на тиквен разсад (краставици, тиквички, тикви и др.) и други култури, които не понасят добре пресаждането (например чушки). А порестите стени на тофените сакисии спомагат за поддържането на оптимален водно-въздушен режим за растенията.
Отглеждането на разсад в торфени саксии е много удобно. Просто ги поставете върху тава, напълнете ги с влажен хранителен субстрат и посейте семената. Грижата за растенията се състои само от навременно поливане. Засаждането на разсад в земята също е много просто - изкопайте дупка с необходимия размер, поставете торфена саксия с растението в нея, покрийте я с пръст и я полейте. С течение на времето саксиите ще изгният и ще се превърнат в добър тор за засадените растения.
Засаждане на разсад от домати: Как да изчислите правилно кога е най-подходящият момент за това
Торфените саксии имат редица ценни качества:
- достъпна цена;
- разсадът расте и се развива добре в тях;
- при засаждане в земята корените на растенията не се нараняват - няма нужда да ги изваждате от контейнера;
- степента на оцеляване на засадените разсад е почти 100%;
Тези контейнери не съдържат токсини или патогени и са направени от екологично чисти материали.
Но те също имат значителни недостатъци :
- те са краткотрайни и до момента на засаждане на разсада почти напълно губят първоначалната си форма и външен вид;
- когато почвата изсъхне, тя изостава от стените и става много твърда, почти като камък, което е изключително неблагоприятно за растенията;
- ако прекалите с поливането, стените на торфените саксии много бързо ще се покрият с мухъл и почвата в тях ще стане като желе.
Засаждане на разсад от домати 2025: Кои са най-добрите дати
Домашни контейнери от подръчни средства
Основното предимство на такива контейнери е, че те не изискват никакви или минимални финансови разходи.
Практични и издръжливи контейнери за разсад са пластмасовите чаши за еднократна употреба. Най-оптималните се считат за чаши от 100 мл (в тях се засяват семена и се отглежда разсад до пикиране) и 500 мл (в тях се пикират растения във фаза 2-4 същински листа). Само не забравяйте да направите дренажни отвори в тях, за да се отцеди излишната вода.
Вместо пластмасови чаши можете да използвате отрязани опаковки от сок, мляко, пластмасови кофички от кисело мляко или заквасена сметана. Най-удобно е да направите дренажни отвори в контейнери с пирон с диаметър около 0,5 см. Пиронът се загрява на огън и докато изстине, се правят няколко дупки в дъното на съда.
Хапчето, с което ще отгледате здрав и силен разсад
Отлични контейнери за разсад са направени от картонени ролки, останали от използването на тоалетна хартия или хартиени кърпи. Черупките от яйца също са опция.
Торфени таблетки
Торфените таблетки са отлично решение, но цената им е висока. Тези „чудодейни хапчета“ се появиха на пазара сравнително наскоро и веднага станаха много популярни. По същество торфената таблетка е пресован финозърнест торф, към който са добавени хранителни вещества. За да може „структурата“ да запази формата си, тя е обвита в тънък, издръжлив нетъкан материал.
Диаметърът на торфените таблетки може да варира от 2,5 до 9 см, те просто трябва да се поставят в съд с вода. Постепенно абсорбирайки влагата, торфените таблетки ще се увеличат на височина 5-7 пъти, но диаметърът им ще остане практически непроменен. След такива „водни процедури“ таблетките са готови за употреба - когато излишната вода се отцеди, семената могат да бъдат засадени в специална вдлъбнатина в горната част.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад