Лехите в градината все още могат да бъдат заети от култивирани растения през септември. За някои градинари това е втората реколта от зеленчуци или репички, за други основните култури продължават да дават плодове. Но през септември много градинари пренебрегват поливането.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Поливане през септември
Често през септември доматите, чушките, патладжаните, както и тиквичките и краставиците продължават да зреят и дават плодове в градинските лехи. Всички тези растения не могат да оцелеят без навременно напояване до последните дни от вегетационния период.
Цветята, които могат да издържат най-дълго без поливане
Септември също може да бъде сух, с високи дневни температури, както през настоящия сезон. Ето защо все още е рано да се откажете от поливането.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Как да поливаме правилно растенията през септември. Първо, трябва да вземете предвид три фактора: състоянието на растенията, почвата и времето. На второ място, трябва да се придържате към умерено, но редовно поливане. През септември може да е достатъчно да поливате 1-2 пъти седмично, но основната насока е увяхването на растенията или изсъхването на почвата. Трето, не забравяйте да поливате млади растения, чиято коренова система все още се формира. В този случай не трябва да разчитате на валежи. През септември трябва да се придържате към умерено поливане. В този случай ще бъде възможно да се съберат остатъците от зряла реколта и да се предотврати изсъхването на растенията, преди да настъпи слана.
Други дейности в градината през септември
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
През септември могат да се извършват и други дейнисти в градината. Една от тях е засаждането на зимен чесън. Благодарение на сеитбата преди зимата, добивът се подобрява, узряването на чесъна се ускорява и е по-малко вероятно зеленчукът да бъде засегнат от вредители и болести. Преди засаждане скилидките се накисват в слаб разтвор на калиев перманганат за дезинфекция. Те трябва да бъдат заровени на не повече от 5 см.
Дори през септември продължавайте активно да премахвате плевелите от вашата градина, за да предотвратите разпространението им и активното им съперничество с културните растения за хранителни вещества и влага. Струва си да се има предвид, че вредителите често зимуват върху плевелите и патогените продължават да съществуват.
Подгответе почвата за следващия сезон - отстранете върховете на растенията и добавете компост или хумус, за да подобрите структурата на почвата. Внимателно разрохквайте и мулчирайте почвата, тъй като този процес помага за подобряване на пропускливостта на въздуха, а мулчирането предпазва корените на растенията от възможно замръзване. За дезинфекция третирайте почвата с биологични продукти.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Продължете да поливате растенията според нуждите. През септември времето може да бъде променливо, така че наблюдавайте климатичните условия и осигурете достатъчно влага на градинските растения .
По-добре е да не поливате градината по време на чести дъждове, като поддържате оптимална влажност на почвата на 70-80%. При това съдържание на влага глинестата почва се компресира в буца, която се разпада при натискане с пръст. Ако почвената топка не се е разпаднала, тогава земята е напоена с вода и корените на растенията нямат достатъчно въздух за дишане.
Кои растения могат да се поливат със студена вода и кои не?