Торенето на розите през пролетта е необходимо за обилен цъфтеж. То помага за разрешаване на редица проблеми. Растенията са отслабени след зимуване. Те се нуждаят от сила, за да се „събудят“ след зимен сън и да започнат активен растеж и цъфтеж. Освен това пролетното време е променливо. Температурните промени причиняват стрес. Липсата на хранителни вещества само го влошава.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Някои градинари използват само народни средства за активен растеж и буен цъфтеж. Срфд тях са торове на базата на бананова кора, пепел, мая и люспи от лук.
Най-добрите домашни торове за розите през пролетта
Банановата кора съдържа много хранителни вещества. Няколко кори се измиват, поставят се в съд и се заливат с вряща вода. Оставете течността да се кисне 2-3 дни, след което филтрирайте. С получената запарка се поливат розите.
Как се извършва правилно вкореняване на рози във вода?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Маята е добър биостимулатор, има благоприятен ефект върху структурата на почвената смес. Укрепва имунитета на растението, подпомага развитието на кореновата система и има благоприятен ефект върху образуването на цветни яйчници. Дрождите „работят“ само в топла среда. Хранят се при постоянна температура от 20°C. Разтворът се прилага под храста. Приготвя се по следният начин: 100 г прясна мая се разтварят в литър топла вода и се добавят 2 супени лъжици захар. Ако маята е суха, се взема 10 гр. След като течността започне да шупва, се разрежда с вода съотношение 1:5 и се използва за поливане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Люспите от лук подхранват растенията и имат превантивен ефект срещу болести и неприятели. За обработка се използва отвара. Прави се от 100 гр люспи и 4 литра вода. Всичко се вари 10 минути, след което се охлажда и се прецежда. Отварата се използва за пръскане преди образуване на пъпките.
През пролетта подхранвайте розовите храсти с пепелен разтвор или сух прах. И двата варианта работят еднакво добре. В първия случай вземете 180-300 гр пепел и я разтворете в 10-литрова кофа, пълна с вода, разбъркайте енергично и оставете сместа да престои малко. След това разбъркайте и напоете отново.
За листно приложение сместа се приготвя по различен начин. Две чаши пепел се разреждат 1 л вода вода. Масата се разбърква добре и се настоява в продължение на 2-3 часа. Получава се концентрат, който се разрежда в кофа с вода.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Сухият прах от пепел се разпръсква в кръга на ствола на розовите храсти и се заравя плитко в почвата.
Ако розите не са презимували добре, направете това, за да ги спасите