Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ТОП съвети за създаване на перфектна градина

03 април 2023, 09:44 часа

Ако сте начинаещ градинар и тепърва започвате да създавате вашата градина – има някои топ съвети, от които да се възползвате и да вземете предвид. Всяко старание ще ви възнагради с богата реколта.

1. За да се радвате на добра и плодородна градина, първо трябва да опознаете района на засяване. Така ще избегнете засаждането на дървета, храсти и многогодишни растения, които няма да оцелеят през зимата във вашия район. По този начин ще разберете и кога да очаквате последната дата на слана през пролетта, така че да знаете кога можете да засадите зеленчуци, плодове и едногодишни растения.

2. Подрязването е важна част при грижата за растенията. Подрязвайте пролетно цъфтящите храсти, веднага след като цъфтежът избледнее. Те залагат цветните си пъпки през есента върху миналогодишния растеж. Ако ги подрязвате през есента или зимата, премахвате цветните пъпки на следващата пролет.

ТОП 5 съвета, ако планирате своя собствена градина

3. Нанасяйте само компостиран, изгнил оборски тор, който е втвърден най-малко шест месеца в почвата. Много високо съдържание на азот има в пресният оборски тор, което ще навреди на растенията.

4. Трябва да имате търпение и да знаете, че трайните насаждения обикновено се нуждаят от три години, за да достигнат своя зрял размер, след като ги засадите.

5. Научете колко дълъг е вашият вегетационен период (времето между последната ви слана през пролетта и първата слана през есента), за да можете да засадите някои растения тогава.

Направете цветна градина от нулата: Съвети за начинаещи градинари

6. Премахването на мъртвите цветове насърчава растенията да използват енергията си, за да развият по-силни листа и корени, вместо да произвеждат семена.

7. Светлината е много важна за правилното развитие и добрия цъфтеж и реколта в градината. Отглеждайте зеленчуци на място, което получава пълно слънце - поне 8 часа пряка слънчева светлина всеки ден. Опитайте да отглеждате култури през хладния сезон като маруля, спанак, репички и зеле, ако имате малко сянка. Съобразете културите, които засявате, спрямо условията, с които разполагате.

8. Най-добрите подходи за борба с плевелите в градината са ръчно плевене и окопаване. Избягвайте дълбоко окопаване или култивиране, което може да изкара семената на плевелите на повърхността на почвата, за да покълнат. Плевете рано и често, за да предотвратите поникването на плевелите.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес