Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След многото дъждове - ето с какво се пръскат доматите

29 май 2023, 14:44 часа

Как да се спаси реколтата, да се предпази разсада от различни заболявания и как да се лекува, ако този проблем вече се е случил. Ето съветите от опитните градинари.

Защо дъждът е опасен за доматите?

Доматите, въпреки че се считат за влаголюбиви култури, но не в такива количества, каквито ни предлага днешното време. От честото поливане доматите могат да се напукат и да развият различни заболявания. Друг недостатък е, че дъждовете заковават почвата, уплътняват я и за растенията става трудно да си набавят хранителни вещества. Корените на доматите при такива условия се задушават и умират. Но за патогени на такива опасни заболявания като късна болест, антракноза, септориоза, брашнеста мана, гниене, гъбични инфекции, дъждовното време е много благоприятно.

Честите дъждове могат да причинят не само късно узряване на доматите, но и влошаване на тяхното качество. Доматите могат да растат с пукнатини, а вкусът им може да стане воднист и по-малко интензивен. А зелените домати от дъждовете могат напълно да изгният.

Тайните на градинарите за УСПЕШНА реколта от домати

Как да спасим реколтата в дъждовно време?

За да защитите доматите, е необходимо внимателно да разхлабите леглата и границите. Това ще помогне да се избегне застоялата вода и уплътняването на почвата и ще насити корените с кислород. Направете жлебове до леглата, през които ще се оттича излишната вода.

Осигурете на вашите домати добра циркулация на въздуха. За да направите това, можете да изтъните листата и да премахнете допълнителните колтуци. Клоните на разсада трябва да бъдат вързани възможно най-високо, така че плодовете да не изгният и клоните да не се вкоренят.

След дъжд разклатете всеки храст от водата, така че доматите да изсъхнат по-бързо.

Най-добрата грижа за доматените растения за ИЗОБИЛНА реколта

С какво се пръскат доматите?

Най-често срещаното заболяване при условия на висока влажност е фитофтората. Можете да се отървете от нея на ранен етап. Тайна от опитни градинари: погледнете картофите - ако листата са потъмнели, това означава, че скоро същите симптоми могат да се появят при доматите. Време е за профилактика! Ето няколко изпитани рецепти.

Вземете една и половина чаши нарязани скилидки чесън за една кофа вода, оставете за един ден, прецедете, добавете 2 g калиев перманганат и разбъркайте. Пръскането се извършва на всеки две седмици.

Обработките с пепел са много ефективни. За 10 литра вода вземете половин кофа пепел, оставете да престои 3 дни, филтрирайте, добавете вода до 30 литра, добавете 50 g течен сапун. Тази обработка се препоръчва да се извърши три пъти - седмица след засаждането на разсад в земята, по време на първия цъфтеж и веднага след появата на яйчниците.

За лечение е по-добре да използвате готови препарати. Те са по-ефективни.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес