Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво НЕ трябва да смесвате пепел?

15 ноември 2024, 15:55 часа

Пепелта е универсално средство, използвано в градинарството. Може да се използва като тор, подобрител на почвата и прах срещу вредители. Но тя има сериозен недостатък. Оказва се, че не може да се смесва с определени компоненти. В комбинация с редица средства пепелта се превръща във „враг” за растенията и почвената покривка. Но дори опитни градинари не се съобразяват с това. Резултатът често е загуба на реколта.

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

С какво не трябва да комбинирате пепел?

Недопустимо е тя да се смесва с оборски тор, хумус, азотни и фосфорни торове, някои биологични продукти.

Пепелта не е "приятел" с оборски тор и хумус. В никакъв случай не смесвайте пепел с тези компоненти. Пренебрегването на препоръката ще доведе до следното: ще започне химическа реакция, резултатите от която ще имат изключително негативно въздействие върху състоянието на градинските и зеленчуковите култури.

Торене с пепел: За кои растения е добро и за кои - не

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Още: В какво е най-добре да засадите разсад?

Пепелта не се комбинира добре с някои минерални торове. На първо място, суперфосфат, както и източници на азот. Растенията, наторени с такъв „коктейл“, може да не абсорбират повечето от важните за тях компоненти. За да избегнете проблеми, оставете поне 30 дни пауза между добавянето на пепел и прилагането на азотни/фосфорни торове.

Пепелта не трябва да се използва заедно с фунгициди. Също така е важно да се прави едномесечна почивка между процедурите.

Пепелта трябва да се добавя към почвата в определени дози, за да не навреди на почвата и бъдещата реколта. За оскъдни песъчливи, тежки глинести земи се използват около 2 кг пепел на 1 квадратен метър площ. Почвата се прекопава с пепел на дълбочина 20 см. До пролетта тя е наситена с полезни вещества, има рохкава, добре дишаща структура и е готова за нови насаждения. За тежки и глинести почви не се препоръчва използването на торфена пепел.

За плодородни черноземи количеството може да се намали до 0,5 кг на 1 кв.м., равномерно разпределени върху почвата при есенното копаене.

Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?

Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя

Пепелта намалява киселинността на почвата, така че може да се използва за нормализиране на киселинността на плодородния слой. Това важи особено за торфени, кисели почви.

Ако нанесете пепел през есента, това не само ще намали киселинността и ще подобри структурата на почвата, но и ще увеличи устойчивостта на замръзване на растенията през зимата. Твърде много пепел в почвата обаче може да наруши нейния състав и да навреди на земните червеи, бактерии и други микроорганизми, живеещи в плодородния слой.

С какви торове не трябва да се смесва пепелта?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес