Много градинари правят сериозна грешка, приемайки пепелта за универсален тор. Торенето с нея има много предимства поради отличния състав, но има и няко недостатъци. Например, не всеки знае, че пепелта не работи добре с всички торове.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какво не трябва да се смесва с пепел?
На първо място пепелта не трябва да се смесва с био торове. Този факт ще изненада мнозина, но пепелта е абсолютно несъвместима с някои органични торове. Те включват хумус, пилешки тор и пресен оборски тор. Препоръчва се да се поддържа дълга пауза (до един месец) между добавянето на тези съединения.
Кога пепелта се гаси с оцет - всеки градинар трябва да знае това
Торовете, които са източници на азот, също не трябва да се комбинират с пепел. Ако използвате източници на азот, трябва да избягвате добавянето на пепел. Следователно не трябва да използвате тор, когато използвате урея или амониев нитрат.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Не трябва да добавяте пепел, ако решите да използвате съединения на базата на фосфор. Освен това пепелта няма да се „сприятели“ с доломитово брашно: трябва да изберете един от двата продукта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
С изключение на всички тези торове, пепелта взаимодейства с останалите, които не влизат в тази категория.
Ползи от торенето с пепел
Дървесната пепел е ценен естествен тор за растенията. Съставът на пепелта е много богат: съдържа манган, цинк, мед, калий до 10%, фосфор - 2-4%, калциев карбонат - до 30%. Основните минерални компоненти на дървесната пепел са калий и фосфор. Съдържа следи от азот и много малко хлор. Всички тези микроелементи са много важни за овощните дървета, декоративните храсти, иглолистните и много от широколистни култури .
Поради съдържанието на голямо количество калий и калциев карбонат, пепелта се използва като калиев тор и за неутрализиране на излишната киселинност на почвата.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Полезно е да се използва за торене на чувствителни към хлор култури: малини, ягоди и картофи. Когато засаждате разсад, добавете 2 - 3 супени лъжици пепел в дупката, разбъркайте с пръст и засадете разсада. Когато копаете градината, добавете 250 - 300 грама пепел на квадратен метър.
Полезно е овощните дървета да се торят с пепел в суха или течна форма веднъж на 3-4 години. Пепелта действа по-бързо, когато е напълно разредена във вода (100 - 150 грама пепел се разрежда в на кофа с вода).
Допустимото количество добавена пепел веднъж годишно е не повече от 50 - 80 g на 1 квадратен метър.
Пепелта се използва и като средство за борба с болести и неприятели по растенията. Разтворът на пепел се използва широко в борбата срещу брашнеста мана, листни въшки, гъсеници и троскот. Приготвяне на разтвора: 1/3 кофа пепел се оставя за два дни в 10 литра вода, след което се прецежда и обилно се напръскват растенията.
Торене с пепел през еента - как е правилно да се прави