Розите са най-пищната украса за всяка цветна градина. Но те изискват специално внимание, за да растат добре и да цъфтят пищно. Розите, които не получават подходяща грижа, могат да загинат, лишавайки градинаря от своята красота. Ето няколко съвета, за да поддържате вашите рози здрави и цъфтящи обилно цяло лято.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Правилна грижа за розите
Розите, като всички живи цветя, се нуждаят от определено количество вода, което насърчава растежа и цъфтежа им. Прекомерното поливане може да доведе до гниене на корените, докато осигуряването на недостатъчни нива на влага ще накара вашите цветя да изглеждат уморени и безжизнени.
Поливането на розите трябва да става с дъждовна или речна вода, вода от кладенец (загрята) или чешмяна вода (утаена). Най-добър ефект се постига с дъждовната вода по време на валеж. Това е "жива" вода, която улеснява разтварянето на хранителни вещества в по-малки частици, които са по-лесно достъпни за корените. Събраната дъждовна вода бързо губи свойствата си.
Как и с какво да поливате розите, за да цъфтят цяло лято
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Речната или езерната вода обикновено съдържа голям брой микроорганизми и примеси, които могат да служат като допълнително торене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Водата от кладенеца е студена и затова трябва да се нагрее предварително (тя трябва да е с температура не по-ниска от 16ºС). При поливане със студена вода корените губят способността си да усвояват хранителни вещества. Освен това тази вода може да е твърда, солена или да има други примеси.
Чешмяната вода трябва да се остави в отворени съдове поне за един ден, тъй като хлорът е много вреден за растенията. При поливане е препоръчително тази вода да се магнетизира. Магнетизиращото устройство се монтира само в края на маркуча, а не в началото. Можете да поливате по-рядко, но обилно. При често поливане с малко вода розите развиват плитки корени, които често страдат от изсушаване и замръзване. При недостатъчно поливане розовият храст изостава в растежа, листата и цветята стават по-малки. Липсата на поливане и хранене провокира развитието на болести. Прясно засадените храсти, както и нискорастящите групи рози, които имат малък корен, се поливат по-често. Увеличете поливането и торенето на песъчливи почви. Също така увеличете поливането по време на интензивен растеж и цъфтеж.
Има няколко вида поливане. И всеки има своите плюсове и минуси. Най-скъпото, но ефективно е капковото напояване. При този тип напояване консумацията на вода е минимална, физическият труд е почти елиминиран и има възможност за автоматизиране на процеса. Почвата се полива точково, така че цялата повърхност не се уплътнява, следователно плевелите не растат толкова активно.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Поливането в канавки или дупки изисква повече вода и труд, а също така отнема време. При този тип поливане почвата се уплътнява силно. След поливане е необходимо разкопаване, за да се отстрани получената кора. Без достъп на въздух корените и полезните микроорганизми страдат.
Почвата трябва да е плодородна, добре дренирана и неутрална или леко кисела. Недостатъчното внимание към качеството на почвата може да доведе до лошо развитие на кореновата система и в резултат на това до смъртта на растението.
Без подходящо подрязване розите могат да станат прекалено храстовидни, което увеличава риска от заболяване и намалява цъфтежа. Премахването на повредени и мъртви клони поддържа въздушния поток и слънчевата светлина, необходими за цъфтежа на цветятата.
Преди началото на сезона и в неговия пик е необходимо растенията да се прегледат за болести и неприятели. Превантивното лечение и навременното отстраняване на засегнатите части ще предотвратят разпространението на проблемите.
Подхранването със специализирани торове, съдържащи всички необходими микро- и макроелементи, ще укрепи здравето на розите и ще насърчи буйния им цъфтеж.
Това е най-доброто място за засаждане на рози в градината