Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При поливане на пипера - за какво да внимаваме в горещините?

02 август 2024, 07:55 часа

По принцип, не само пиперът, но и всяко културно растение, засадено на открито, трябва да се полива сутрин или привечер. Така влагата отива изцяло в почвата. При поливане през деня слънцето може да навреди на растенията - капките, попадащи върху листата, стават като малки лупи, събират лъчите в една точка и прогарят листата.

Начин на поливане

Най-ефективно е да поливате от лейка със специална дюза. Също на маркуча може да се сложи особена приставка, с чиято помощ водата ще се разпредели равномерно около растенията, почвата около корените не ще се отмие и корените няма да бъдат повредени.

Температура на водата

Що се отнася до температурата на водата, най-добрият вариант е от +22 до +24 градуса. Студената вода, попадаща върху затоплена от слънцето почва, нарушава баланса на кореновата система. Горещата вода пък изгаря корените, нормалният растеж на растенията спира и процесът на получаване на хранителни вещества от почвата се усложнява.

Поливайте умно по време на летните жеги

Поливане на пипера в горещо време

Как да поливаме чушките в жегите? Топлината изсушава почвата и изтощава самото растение. Тъй като течността се изпарява бързо и корените на пипера са разположени почти на повърхността, възниква липса на влага. Стига се до втвърдяване на стволовете и отпадане на цветове и пъпки; ще има по-малко реколта. За да предотвратите това, следвайте едно просто правило - поливайте пипера през ден, докато топлината спадне. За един стрък са необходими от 1 до 3 литра вода със стайна температура (20-22°C). По-добре е да поливате преди изгрев слънце.

Нужно е да има достатъчно вода, за да проникне до корена. Почвата около стъблото трябва редовно да се разрохква - това ще помогне да се предотврати наводняването на растението. Когато поливате, внимавайте как се натрупва водата около стръка. Ако спре да попива в почвата, време е да престанете.

При силна топлина от +30 градуса, когато поливате, е необходимо да напоявате не само конкретното растение, но и почвата в цялата леха. Тогава растенията ще получат малък запас от вода под повърхността и ще могат да я използват, ако е необходимо.

Правила за поливане на градината: кога е най-добре да го направите и колко често?

Пиперът предпочита балансирана, равномерна топлина - и ако температурата падне или, напротив, се повиши значително, растенията може да се разболеят, а листата да изсъхнат и да се напукат. Какво да направите, ако има необичайна топлина и пиперът очевидно страда?

В много горещи дни растенията се нуждаят от обилно поливане, желателно понякога по два пъти на ден. Напояването се извършва сутрин и вечер, но през деня не трябва да се полива, за да се избегне прегаряне. Препоръчително е почвата около храстите да е винаги влажна. На корен трябва да се излива обикновено по около 3 литра вода. Оптималната температура на водата за напояване е +22 градуса.

Също така, по време на суша, пръскането на растението с калиев хумат (1 супена лъжица тор на 10 литра вода) ще помогне. Препаратът ще предпази чушките от неблагоприятни фактори на околната среда. Можете също така да добавите калиев хумат в корена на всеки храст (разредете 2 супени лъжици в 10 литра вода). Калиевият хумат ще укрепи пипера и ще му помогне да расте и да се развива равномерно.

Понякога в жегата пиперът активно хвърля листа и цветове. Торенето с бор ще помогне на растението в такъв случай. Разредете чаена лъжичка борна киселина в 10-литрова кофа с вода. Напръскайте обилно храстите с получената течност. Пръскайте вечер, след поливане с утаена вода.

Когато температурата на въздуха се повиши рязко, прясно окосена трева ще помогне на пипера. Необходимо е да се постави под всеки храст. Тревният слой не само ще спаси почвата от изсушаване и напукване, но и ще осигури на културата допълнително подхранване.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес