За да се развива добре и да цъфти пищно, капризната орхидея се нуждае от условия, близки до естествената за нея среда. Дори и ако се намира на перваза на прозореца, особено когато отоплителните уреди работят, когато въздухът е сух и има студено течение от прозорците, е лесно да се създадат подходящите условия за това цвете. За целта едно от важните условия е неговото правилно поливане.
Още: Домашни трикове за цъфтеж на мушкатото
Още: Вместо в боклука, хвърлете този отпадък в градина си и растенията ще растат като луди
Правилно поливане на орхидеята
Субстратът, в който се отглеждат орхидеите, трябва да бъде постоянно наситен с влага, но не трябва да се допуска и преовлажняване. Затова се препоръчва цветята да се поливат всяка седмица.
Изключение прави ситуацията, когато стайната температура е над 25 градуса по Целзий.
Грижа за орхидеята през зимата - ето какво е важно да знаете
Още: Как да си отгледаме салата Айсберг в оранжерия
Още: Възможно ли е отглеждането на сладък картоф у нас
Поливайте орхидеите по следния начин: вземете подходящ съд с вода и поставете в него саксията с растението за 30 минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви особености има в отглеждане на червено цвекло
Още: Защо отглеждане на малини в двора не е толкова лесна работа
В този случай нивото на водата в съда трябва да не надвишава нивото на стените на саксията. Младите издънки също не трябва да попадат във водата.
След това излишната вода се оставя да се отцеди и орхидеята се връща на мястото. Ако е необходимо, можете да навлажните повърхността на субстрата със спрей бутилка.
В горещ климат можете да намокрите листата, освен ако орхидеята не е милтония, чиито листа може да се оцветят след намокряне.
Още: Как се отглежда маслина в саксия
Още: Кои тънкости при отглеждане на патладжан носят богатата реколта
Най-лесният начин да поддържате нивата на влажност, необходими за развитието на това цвете, е да поставите отворен съд с вода близо до саксията с него.
Как да изберем орхидея в магазина?
Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е кореновата система. Корените трябва да се виждат ясно зад субстрата, в противен случай е по-добре да не купувате цветето. Корените трябва да са достатъчно дебели, сухи, добре разклонени и в никакъв случай да не са мокри. Цветът на здравия корен е яркозелен или светлозелен или сребрист. Розовите и кафяви на цвят корени са признак на започващо заболяване.
След това обърнете внимание на основата на стъблото. Тя трябва да бъде чиста, здрава, суха, без признаци на гниене или тъмни петна.
Цветните стъбла трябва да са гладки, без видими повреди, без плака. Обърнете внимание на пръчката, към която често е прикрепена дръжката: сивкаво покритие върху нея може да е признак на сиво гниене.
Важно е растението да е цяло, без отрязани дръжки (има риск стъблото да е отрязано поради гниене).
Листата трябва да са здрави, без признаци на слънчево изгаряне, без жълти петна или черни петна (те често показват наличие на паразити). Важно е по стъблото и листата да няма следи от брашнести червеи - белезникави петна, които приличат на люспи от сапун или марля.
Накрая обърнете внимание на цветовете. Ако те не са изсъхнали, това е добър знак. Ако младите пъпки променят цвета си и започват да изсъхват, това е признак на заболяване.
5 знака, че орхидеята е болна и не трябва да я купувате:
- Мокри корени или те не се виждат зад субстрата.
- Малки уплътнения по ръбовете на листата.
- Наличие на сухи листа.
- Признаци на гниене и следи от мъх върху субстрата.
- Променен цвят на корените или наличие на петна по тях или листата.
Още: Сложете орхидеята на това място и тя ще цъфти без да спира