Краставиците са сред най-полезните летни зеленчуци, тъй като съдържат около 96% вода, с което помагат за поддържане на водния баланс в тялото и ни хидратират през лятото. Тараторът, на който са основна съставка, също е сред най-често приготвяните и сервираните летни супи, позната с охлаждащото и хидратиращото си действие – цяр и благодат в жаркото лято. Други ползи, с които е известна краставицата, като детоксикиращо действие, подпомагане на храносмилателната система, намаляване на нивата на кръвната захар, подобряване на състоянието на кожата и косата, съчетани с богатата палитра от витамини и минерали, съдържащи се в зеленчука, го правят сред най-ценните храни за лятото и са сред водещата причина да проявим интерес към отглеждане на краставици в градината си.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
За разлика от доматите краставиците не биха вирели така лесно в саксия, така че насочете се към отглеждането им само ако имате градинка, в която да се грижите за тях. За да родят вашите краставичики обаче и да не бъде трудът ви напразен, следва да знаете как се извършва поливане на краставиците и колко често да го правите.
Правилна грижа за краставиците в градината – поливане на краставиците
Универсална рецепта колко вода е нужна на зеленчуците ви, за да растат здрави и плодородни няма, защото количеството на водата зависи от времето, района, в който се отглеждат – горещ и равнинен или високопланински и с по-ниски температури, големината на растенията, фазата, на която се намират. Добре е да знаете, че краставиците са капризни особено по отношение на поливането и е достатъчно да допуснете една грешка, за да се лишите от реколтата си. Като цяло краставиците са влаголюбиви, не понасят дългото засушаване, тъй като са с повърхностни корени и не съумяват да черпят влага в дълбочина. Широките им листа пък изпаряват много влага, което също е причина по-често да поливате краставиците. Какво друго следва да знаете за поливането на краставиците?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
- Ако температурата на въздуха е под 10 градуса, сочният хидратиращ зеленчук се полива с топла вода.
- При екстремни горещини краставиците могат да се поливат и няколко пъти на ден, без да се мокрят листата обаче. При по-нормални летни температури поливане веднъж на ден е достатъчно. Те обаче не се поливат през деня, тъй като това може да причини гибелта им. Най-удачното време за поливане на краставиците е вечер. Сутрин също не е проблемен отрязък от деня, ако е достатъчно рано, за да изпият водата, преди изгрев и да не се разболеят от слънчевите лъчи, заварили ги мокри и напоени.
- Мокренето на листата на краставиците трябва да се избягва, тъй като е опасно за здравето на растенията.
- При нормални температури на околната среда водата, с която се полива вкусният зеленчук, следва да е с температура около 25 градуса. Колкото по-горещо е времето, толкова по-студена следва да е водата.
- Ако краставиците се отглеждат в оранжерия, тя трябва да има отлична вентилация, за да не се задържа влагата при зеленчуците.
- За да се запази по-дълго влагата в почвата, съответно да оцелеят краставиците няколко дни без вода, се препоръчва мулчиране.
- Капковото напояване е изключително добър метод при краставиците и работи безотказно.
- Поливането по време на цъфтеж краставиците следва да е по-щедро, а по време на плододаване разходът на вода трябва да е още по-голям.
Колкото по-добре се грижите за сочните зеленчуци и познавате правилата за поливане на краставиците, толкова повече ще се радвате на вкусни и пресни краставици, отгледани от самите вас.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Източник: Pharmeasy