Освен слънчевата светлина – друго много важно условие за добра реколта е почвата, в която засаявате растенията. Някои градинари пропускат тази стъпка, но добрият растеж на вашия лук зависи от плодородна, добре дренирана почва.
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Добра идея е да тествате вашата почва преди засаждане, за да определите дали има дефицит на основни хранителни вещества и/или минерали и да определите pH.
Преди засаждане се погрижете да разхлабите уплатнената почва, за да стане ронлива, така че водата да може правилно да се оттича от вашите растения.
Кога да подготвите почвата си?
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Подготовката на почвата може да се извърши по всяко време, когато земята не е прекалено влажна или замръзнала. Лукът може да се засади и на по-ниски температури, но те не трябва да са минусови. Уверете се, че почвата е добре подготвена и може да засадите в удобно за вас време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца?
Прибиране на реколта и съхранение на ЛУК
Типове почви
Почвите в различните региони са различни, така че отделете малко време, за да опознаете своята. Определете вашия тип почва и го коригирайте, ако е необходимо. Лукът расте най-добре в глинеста, ронлива почва.
Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година
Още: Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна
Глинените и тинестите почви са съставени от много малки частици. Чувстват се хлъзгави и лепкави, когато са мокри. Глината и тинята задържат добре влагата, но са устойчиви на проникване на вода, особено когато са сухи. Често върху глинести или тинести почви се образуват локви и лесно се уплътняват.
Глина е смес от пясък, тиня или глина и органична материя. Глинестите почви са рохкави и изглеждат тъмни и богати. Когато се стисне в юмрука ви, влажната глинеста почва ще образува топка, която се рони. Глинестите почви обикновено абсорбират вода и съхраняват добре влагата. Могат да варират в абсорбцията и задържането на влага.
Златни правила за засяване на лук от семена
Пясъчните почви съдържат големи частици, които се виждат с невъоръжено око и обикновено са светли на цвят. Пясъкът изглежда едър, когато е мокър или сух и няма да образува топка, когато го стиснете в юмрук. Песъчливите почви остават рохкави и позволяват на влагата да прониква лесно, но не я задържат.
Ако почвата ви изобщо не е подходяща, може да създадете наддигнати лехи. Леглото трябва да е най-малко 15 см дълбоко. Можете дори да засадите лук в саксия и да я поставите, където ще бъде изложена на слънце 6-8 часа всеки ден. Лукът има нужда от пълно слънце.
pH на почвата
Добре е да знаете дали почвата ви е кисела или алкална. Лукът предпочита почва с pH между 6,2 и 6,8. Ако почвата ви е твърде кисела, смесете смлян варовик, а ако е твърде алкално, добавете торфен мъх.