Ако ви се хапват хрупкави и вкусни домашни краставици и имате малко място във вашата градина за тях - не се колебайте, а засадете още сега. Полагайте правилните грижи и засейте растенията на най-доброто място за тях - за да се радвате на богата реколта.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Краставиците трябва да се засадят, когато е преминала опасността от замръзване и средните дневни температури достигнат 21 градуса.
Разположете краставиците на разстояние 1-1,5 м. Почвата трябва да е добре дренирана с pH от 6,0 до 6,8, а растенията трябва да получават пълно слънце – 6-8 часа на ден. Подобрете естествената почва чрез смесване на няколко см отлежал компост или друга богата органична материя.
Когато почвата е топла, добавете слой сламен мулч, за да запазите плодовете чисти и да предпазите от охлювите и бръмбарите. Поливайте редовно.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Отглеждане на краставици от семена: Ще се изненадате колко е ЛЕСНО!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Почва, засаждане и грижи
Краставиците се нуждаят от топла, плодородна почва с pH от 6,0 до 6,8, въпреки че ще понасят малко по-алкална почва до 7,6. За да подобрите почвата и да помогнете за създаването на кореновата среда, необходима за голяма реколта, обработете няколко см обогатена с отлежал компост универсална земна почва в горните няколко см от вашата съществуваща градинска почва.
Засейте растенията от краставици на 1-1,5 см разстояние. За лози, обучени на пергола, разположете растенията на 30 см една от друга.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
В райони, където пролетта е дълга и хладна, можете да затоплите почвата с 3 до 4 градуса, като покриете хълма или реда с черна пластмаса. Друг вариант е да мулчирате с борова слама, пшенична слама, нарязани листа или органичен мулч малко след засаждането.
Мулчирането е важно за поддържане на плодовете чисти за видовете храсти и лозите, които не растат на пергола. То предпазва растението и от бръмбари и охлючи по краставиците.
ТОВА може да унищожи растенията от краставици: Съвети за добра грижа
Краставиците растат бързо и не изискват много грижи. Просто поддържайте почвата постоянно влажна с 2,5 см вода на седмица. Може да се наложи да поливате и повече, ако времето е много горещо и сухо. Винаги провервайте горния слой на почвата преди поливане.
Най-добре е да поливате краставиците с маркуч за напояване или капково напояване, за да запазите листата сухи. Така ще предотвратите болести по листата.
За най-добри резултати висококачествената растителна храна е също толкова важна, колкото започването с добра почва. Можете да торите с водоразтворима храна или можете да използвате тор с непрекъснато освобождаване. И двете растителни храни хранят както вашите растения, така и полезните микроби в почвата, които им помагат да процъфтяват.