Все повече хора искат да отглеждат маслодайни рози, като една от основните причини е постоянно растящата цена на розовото масло.
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Ето и основните изисквания за създаване на насаждение от маслодайни рози, както и климатичните и почвените условия.
Избор на условия за местоположение
Първият и най-важен фактор при създаването на насаждение от маслодайна роза е изборът на подходящо място. Най-подходящите почви са така наречените алувиални почви, които обикновено се срещат по южните склонове на Стара планина, и канелените горски почви, които се срещат по южните и северните склонове на Средна гора. Розовите храсти растат най-добре на богати на хумус, добре проветриви почви.
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Как да отгледаме здрави и красиви лилиуми в градината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Мястото, което сме избрали за създаването на нашата розова градина, трябва да е обърнато на юг и предварително сме проучили въздушните течения в района. Това е важно, за да се осигури количеството на ценните етерични масла по време на цъфтежа, а също и за да се предотвратят зимните измръзвания, причинени от силните ветрове.
Подготовка преди засаждане
На първо място площта трябва да се почисти от дървета и камъни и, ако е необходимо, да се терасира. Правилото е, че ширината на терасите трябва да е равна на разстоянието между тях. След това трябва да се наторят с компост и минерални торове и да се направи разстоянието между редовете на дълбочина 60 cm. Преди засаждането се извършват още няколко обработки на почвата, за да се отстранят плевелите.
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Засаждане
Най-подходящото време за засаждане на рози е през ноември. През деня все още е топло и в почвата има достатъчно влага за добро вкореняване. Редовете трябва да бъдат разположени под прав ъгъл спрямо посоката на вятъра.
Методи на отглеждане
През първите 2-3 години почвата трябва да се разрохква няколко пъти по време на вегетацията. Това е най-добрият начин за проветряване и подхранване на растенията: през първата година, през пролетта, извършете междуредова оран, междуредово окопаване и брануване; през втората година, преди началото на вегетацията, през пролетта, подрежете и разклонете до височина 80-90 cm.
Резитбата е задължителна и включва почистване на мъртвата дървесина и заразените с агрилидус дървета (извършва се всяка зима или рано напролет) и изрязване на старите клони. Друг вид резитба е т.нар. коригираща резитба. Нейната цел е да регулира растежа и добива: ако се извърши веднага след като розите достигнат 130 cm височина, височината на розите се намалява, а добивът се увеличава с около 50 %. Препоръчително е резитбата да се прави на всеки три години.
Подмладяване на насажденията
Това се прави, за да се увеличи силата на храста и да се увеличи добивът. Подмладяването се извършва през пролетта преди началото на вегетационния период. Следва основно внасяне на оборски и минерални торове и дълбока оран на междуредията.
Мулчиране
При него почвата се покрива с подходящи сухи растения, за да се задържи влагата, но недостатъкът на този метод е увеличаването на плевелите. Напоследък мулчирането с черно полиетиленово фолио се счита за по-ефективно.
Правилният начин, по който да подготвим почвата в градината през пролетта
Наторяване
Маслодайната култура се отглежда на един и същи парцел в продължение на 20-25 години. Затова е необходимо торене, за да се осигурят постоянно високи добиви. Варосването се извършва, за да се неутрализира киселинността на почвата. Това ще увеличи добива на розов цвят. За оптимално се счита прилагането на 300-500 kg/ha негасена вар. Най-подходящото време за това е през есента, преди отглеждането на есенните рози.
През първата година наторявайте с амониева селитра. През третата година след засаждането прилагайте азотни торове през пролетта, след това 30-50 kg/ha суперфосфат и 15 kg/ha фосфорно-калиеви торове всяка есен.