Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отгледайте и най-капризния сорт грозде с този ефективен метод

18 юли 2022, 13:30 часа

Градинарите и дори професионалните лозари винаги имат една дилема - как да отглеждат грозде в суров климат, без да жертват вкуса? Сладките вкусни сортове не понасят мразовити зими, а устойчивите на ниски температури често не са толкова вкусни.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Но дори студоустойчивите сортове са по-вкусни и по-продуктивни в мек климат. И такъв климат отдавна е създаден изкуствено - в оранжерия. Но в частните ферми гроздето не се отглежда в оранжерия. И това е голям пропуск.

Предимства на отглеждането на грозде в оранжерия

В допълнение към защитата от замръзване през зимата, отглеждането в оранжерия има няколко предимства.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

1. В оранжерия растенията са защитени от негативните фактори на околната среда. Особено важна е защитата срещу температурни крайности през пролетта и есента, включително замръзване.

2. Оранжерията е изолирано пространство, в което по-трудно проникват отвън гъбични, бактериални и вирусни заболявания.

НИКОГА не консумирайте гроздето с тези 3 храни

Ако спазвате правилата на селскостопанската технология и вземете превантивни мерки, тогава гроздето в оранжерията остава здраво. Дори плесента, от която е невъзможно да се отървете на открито, е рядък гост в защитения терен. С успех е възможно да се отглеждат дори сортове, които не са устойчиви на това заболяване.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

3. Дори в неотопляема оранжерия времето за зреене се ускорява с 1–1,5 месеца. Освен това количеството на реколтата и нейното качество се увеличават.

Плодовете натрупват по-добре захар, не гният и не се напукват заради дъжд. Ако опрашването на цветята не се случи в открита земя при температури под 15 градуса, тогава в оранжерията този проблем се елиминира.

Струва си да се отбележи, че височината на конструкцията играе важна роля, поради което се създава специален климат. Колкото по-висока е оранжерията, толкова по-голям е добивът и толкова по-кратко е времето за зреене.

Още сега напръскайте лозята с този разтвор и гроздето ще стане по-сладко

Какво трябва да знаете?

Оранжерийното отглеждане има своите тънкости. Например гъстите насаждения създават сянка, което предотвратява затоплянето на почвата.

Изводът: въздухът се нагрява, а земята е много по-студена. В резултат на такъв дисбаланс лозата расте активно, но не узрява, времето за узряване на плодовете се забавя. И клъстерите не получават достатъчно светлина.

Удебеляването също провокира развитието на сиво гниене, което обича застоял въздух и висока влажност.

Друг нюанс е повишаването на температурата през летните месеци до 40 градуса или повече. Гроздето забавя растежа си още при 35 градуса по Целзий, тъй като процесът на фотосинтеза се потиска в топлината. За да не се случи това, трябва предварително да помислите за вентилацията и засенчването на оранжерията.

Гроздето е капризно растение. Грижата за него в оранжерията се нуждае от не по-малко задълбочена грижа, отколкото на открито. Но резултатът от тази работа ще бъде много по-добър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес