Както и сами можете да се досетите, отглеждането на зимен чесън съвсем не е чак толкова простичка задача, колкото ви изглежда на пръв поглед. Съществуват няколко тънкости и специфики, с които задължително трябва да се съобразите, ако искате накрая да се радвате на здрав и полезен зеленчук, чиито глави са с големината на юмрук.
Какво задължително трябва да направим, преди да засадим чесъна в почвата?
Най-напред, както и сами знаете, трябва да раздробите чесновите глави на отделни скилидки. Тези, които са загнили или изглеждат леко повредени, задължително се отстраняват. По-малките също е добре да ги отделите настрани.
Препоръчително е скилидките да се засаждат на дълбочина 3-5 см. Има градинари, които всяка година засаждат чесъна на по-голяма дълбочина, например 10 см, смятайки че по този начин успяват да го предпазят от зимните студове.
Кога най-късно трябва да засадим зимния чесън? Това всеки трябва да го знае!
След като вече сте раздробили главите чесън на скилидки, идва ред на сформирането на бразда. Поставяте скилидките и ги заравяте с почва от следващата бразда.
Ако скилидките са по-едри, разстоянието между тях трябва да е приблизително 10 см. Ако са по-дребни – не повече от 8 см.
Засаждането се извършва с лек натиск. Повърхността на лехата трябва да се заравни, а ако самата почва е суха, се полива с лейка.
След 10 – 15 дни ще забележите поникване на чесъна от почвата.
Това е предварителната подготовка, благодарение на която можете да отгледате здрав чесън, който да похапвате чак до лятото.