Разсадът ви не расте? Търсете тези 3 скрити причини и ги отстранете навреме

03 април 2025, 11:54 часа

Понякога изглежда, че правите всичко както трябва - грижите се за растенията, поливате ги, храните ги, но те все още не растат. Изпробвали сте всички възможни методи за стимулация, но все още не можете да ги „събудите“.

Причини за бавен растеж на разсада

  • Последици от недостиг на микроелементи

Още: 3 цъфтящи растения, които трябва да подрежете през април за красива градина

Основното хранене на всяко растение включва три основни елемента: азот, фосфор и калий. Без тях растежът на листата и издънките, цъфтежът и плододаването са невъзможни. Критичният дефицит на "големите три" в някои случаи води до смърт на растенията. Но би било грешка да се мисли, че това е всичко, от което се нуждаят овощните дървета, зеленчуците или цветните култури.

Има много други елементи, необходими за нормалното развитие. Само те са необходими в най-малки дози, поради което се наричат микроелементи. Недостигът на микроелементи може да забави усвояването дори на азот, фосфор и калий или да попречи на транспортирането им в растителните тъкани. И щедрото подхранване с популярни минерални торове няма да даде видими резултати.

Ето каква роля играят някои от микроелементите:

  • молибден – усвояване и фиксиране на азот, метаболизъм на фосфор, фотосинтеза;
  • мед – воден баланс, дишане, протеинов и въглехидратен метаболизъм;
  • манган – усвояване на азот, синтез на ензими и витамини, дихателни процеси;
  • желязо – усвояване на азот, дишане, фотосинтеза;
  • цинк – синтез на растежни хормони, ензими, въглехидрати и протеини, фотосинтеза.

Още: Основни грижи за младите ягоди за здрава и богата реколта

Това е само малка част от проблемите, които се решават само с няколко микроелемента. В действителност отношенията им са много по-сложни и обширни. Липсата на микроелементи води не само до забавяне на процесите на растеж, но и до развитие на различни форми на хлороза.

  • Неправилно усвояване на хранителни вещества

Може да се окаже, че почвата физически съдържа достатъчно количество от всички елементи. Но те не се усвояват от растенията или се усвояват трудно.

Списък на възможните причини за този проблем:

Още: 10 неща, които да НЕ правите в градината през април

  • прекомерна или недостатъчна влажност на почвата;
  • твърде кисела или алкална реакция;
  • недостатъчен достъп на въздух до корените;
  • химически съединения, които не са оптимални за хранене.

Влажността пряко влияе върху усвояването на много елементи, тъй като те влизат в растенията под формата на разтвори. По време на засушаване такива разтвори просто не присъстват в почвата, а постоянната влага влошава достъпа на кислород до корените и провокира смъртта на значителна част от кореновата система.

Високата киселинност на почвата или силната алкална реакция често води до образуването на слабо разтворими съединения, които стават недостъпни за растенията. В много комплексни минерални торове някои метали от микроелементи (манган, мед, цинк и др.) също са под формата на неорганични съединения.

В тази форма процентът на тяхното усвояване е изключително нисък, въпреки че самите елементи присъстват в почвата в достатъчни количества. Свободните метални йони също се абсорбират слабо; за да проникнат в растенията, те трябва да се свържат с органични киселини, за да образуват хелати.

Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет

Такива процеси протичат и в почвата, но много бавно. Много по-добре е веднага да добавите хелатни съединения от микроелементи, които се усвояват с 80-90%.

  • Ниска биологична активност на растенията

През пролетно-летния период постоянното развитие на растенията е програмирано от самата природа. Но и те могат да си починат, да не се хранят и да не растат.

Но това обикновено се случва при неоптимални външни условия:

Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи

  • по време и веднага след студено време;
  • при силна топлина;
  • при много облачно време.

И колкото по-често се повтарят такива периоди, толкова повече растенията „почиват“ и не се развиват. Такива стресове значително забавят цялостното развитие и изместват времето на цъфтежа и плододаването.

Друга често срещана причина за забавяне на растежа е трансплантацията на растения (разсад, фиданки). След това може да отнеме няколко дни или седмици, за да се възстановят.

В ситуации, когато процесите на растеж спират, причините понякога не са очевидни. Необходимо е да се извърши задълбочен анализ и въз основа на неговите резултати да се направят корекции в грижите.

Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес