Меден или железен сулфат: С какво е по-добре да пръскате градината

03 април 2025, 11:19 часа

С настъпването на ранна пролет или късна есен настъпва времето за важни санитарни градинарски процедури като пръскане на градината. Именно през този критичен период такива добре познати химически съединения като меден и железен сулфат стават истински помощници за градинаря. Но често възниква въпросът: кое от тези средства е за предпочитане? Кое ще бъде по-ефективно и подходящо в конкретна ситуация? Тези съединения, въпреки че имат подобно име, имат различни свойства и са предназначени да решават различни проблеми в градината.

Разлики между меден и железен сулфат

Една от основните разлики е спектърът им на действие. Медният сулфат се отличава с по-широк спектър от ефекти върху различни болести по растенията. Това е ефективен фунгицид и бактерицид, способен да инхибира развитието на много гъбични и бактериални инфекции, включително такива често срещани заболявания като струпясване, късна болест, различни видове ръжда и петна, както и брашнеста мана.

Само опитните градинари слагат това във водата за поливане и пръскане 

Но за разлика от него железният сулфат проявява по-силен окислителен ефект. Основната му употреба е борба с мъхове и лишеи, които могат да се настанят върху кората на дървета и храсти, влошавайки външния им вид и затруднявайки дишането на растенията. В допълнение, железният сулфат също има известно противогъбично действие и може да се използва за лечение на растения, засегнати от някои гъбични заболявания. Важна характеристика на железния сулфат е способността му да служи като източник на желязо за растенията, предотвратявайки или лекувайки хлороза, причинена от дефицит на този важен микроелемент.

Меден и железен сулфат: характеристики на приложение

Медният сулфат се е доказал като отлично средство за минимизиране на разпространението на различни болести в овощната градина. Препаратите на базата на мед са ефективен инструмент в борбата срещу болестите по растенията.

С какво се пръскат овошките през октомври

Струва си да се отбележи, че чистият разтвор на меден сулфат не се препоръчва за употреба през пролетта и лятото, тъй като може да изгори нежните листа. През пролетта и лятото медта се използва като част от специални смеси, например под формата на добре познатата течност бордолезов разтвор, в която концентрацията му се контролира внимателно.

Въпреки това, когато третирате стволовете на дърветата и спящите пъпки през есента, медният сулфат е напълно безопасен за растенията. Това позволява използването на значително по-високи и по-ефективни концентрации на разтвори, което осигурява по-добър защитен ефект. Ако вашите овощни дървета и ягодоплодни храсти са страдали от гъбични заболявания през лятото, не забравяйте да ги третирате с меден сулфат след падането на листата, обикновено през ноември.

Железният сулфат е чудесен помощник в борбата срещу лишеите и мъховете, които често се установяват върху плодови храсти, дървета и дори тревни площи. Фунгицидният ефект на железния сулфат е по-слабо изразен в сравнение с препаратите, съдържащи мед, но той ефективно почиства кората на дърветата от нежелани израстъци.

Пръскане на градината през есента - как се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес