Цветята у дома изискват грижи, но и ни възнаграждават за усилията, които сме положили с приятен аромат и красиви цветове. Голяма част от тези грижи е поливането и трябва да го правим с подходящата за тях вода. Ето и кои води при кои цветя не трябва да се използват.
Пазете азалията от варовиковата вода
За да ви радва с цветовете си, то тя трябва да бъде на светло и хладно място, с температура не повече от 18 градуса. Полива се с потапяне от горния ръб на саксията, 1-2 пъти седмично. Водата не трябва да бъде варовикова, а филтрирана. Добавете и течни торове, за да се радвате на изобилни цветове. След периода на цъфтеж, подрежете я с 5 см, за да стимулирате разклоняването. Сухата почва е гибелна за цветето. Изнасянето на цветето се отразява добре. Можете да я зариете в градината на сенчесто място до идването на есента.
Алое вера не иска влага
Основна грешка на домакините при отглеждането на алое вера е да преполиват растението. То има слаба коренова система и лесно може да загние отдолу. Затова се полива веднъж седмично. През лятото, ако е на слънчево и топло място – два пъти. Дори да забравите да го полеете, то издържа половин година без вода, но тогава листата ще намалят обема си. Листата имат антисептично действие като помагат при ужилване, изгаряне, порезни рани, премахване на белези и изглаждане на бръчки.
Тези цветя не са КАПРИЗНИ и са много лесни за отглеждане
Финиковата палма се пулверизира всеки ден през лятото
Тя е една от най-отглежданите у нас и затова всеки може да си завъди от костилка на фурма. След 2 месеца тя вече е пораснала. За да се чувства добре ѝ е нужна почвена смес от чимовка, пясък, стърготини и торф. Палмата обича висока влажност, така че я пулверизирайте сутрин и вечер. Издържа на температури до 50 градуса. Всяка година я прехвърляйте в тесни и дълбоки съдове.
Чешмяната вода уврежда някои растения
Твърдата чешмяна вода е непоносима за по-чувствителните стайни растения, като орхидеи, таласандии, насекомоядни растения, бромелии, папрати и други. Всички тропични и субтропични растения обичат дъждовната вода. Някои цветари я събират и с нея поливат растенията си. Също така можете да използвате престояла или преварена вода, но не и директно от чешмата. Този вид вода е твърде обработена и може да нарани сериозно чувствителната коренова система на растенията ви.