Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НЕ правете това с лука - реколтата ще бъде слаба и половината ще изгние

15 ноември 2024, 15:34 часа

Често се случва, след като сте отделили много време и усилия за отглеждане на лук, да трябва да изхвърлите голям брой гнили луковици. Подобен проблем може да бъде избегнат, ако не извършвате определени действия. Резултатът от тях е появата на гниене. На първо място, трябва внимателно да изберете висококачествен посевен материал, както и място за засаждане на лук.

Грешки, които водят до гниенето на лука

Неправилното засаждане значително увеличава риска от големи загуби на реколта поради гниене. Също така е важно и качеството на засадените луковици.

Признаците на нискокачествен посевен материал:

  • нехарактерен цвят на люспите на луковицата
  • излъчваща миризма на влага и гниене;
  • мокри люспи, повреда по повърхността им.

3 прости правила, с които лукът ще издържи цяла зима

Що се отнася до мястото за засаждане, не е необходимо да избирате ниски зони, където водата ще застоява, така че лукът ще изгние. Трябва да се вземе предвид разстоянието от повърхността на почвата в зоната за засаждане на лук до подземните води. Ако е необходимо, направете по-висока леха за растението с помощта на дренажни слоеве.

Освен това лукът започва да гние в почвата, която е изчерпана от културите, които преди това са били отглеждани върху нея. Друга причина за загуба на реколта поради гниене са различни заболявания. Ето защо е необходимо да се извърши подходяща профилактика.

Неправителните действия от страна на самия градинар също водят до гниене. Например, дори при случайни летни дъждове, някои градинари поливат насажденията обилно, като по този начин създават условия за появата на гнили плодове. По същия начин понякога прекаляват с торенето, което може да доведе до омекване на луковиците и по-нататъшно загниване.

Случва се градинарят да откъсне зелената част на лука, забравяйки, че перата са продължение на люспите, всяка от които изсъхва, губейки надземната част. Резултатът от такива действия може да бъде реколта с малки и омекнали луковици, което в дъждовно лято ще доведе до тяхното гниене. Но дори тези, които „оцеляват“, ще подлежат на съхранение за много по-кратко време след прибиране на реколтата.

Когато избирате място за засаждане на лук на открито, трябва да имате предвид няколко фактора. Първо, лукът обича слънчеви места, където няма силни ветрове или течение. Второ, почвата трябва да е плодородна и добре дренирана, с неутрална киселинност. Трето, по-добре е да го засадите след онези култури, които нямат често срещани болести и вредители. Например след краставици, домати.

В какво да накиснете зимния лук преди засаждане - тайната на опитните градинари

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес