Неочаквани студове, ниски температури на почвата и влажни условия могат да забавят покълването и растежа на растенията, така че няма нужда да бързате със засаждането на вашата градина, а направете по-голямата част от сеитбата си през втората половина на месеца.
Още: Пролетно засаждане на чесън - на каква дълбочина се прави
Въпреки че вече сме в разгара на пролетта, метеорологичните условия няма да благоприятстват зеленчукопроизводителите и любителите в по-голямата част от страната. А именно, след това повишение температурите отново ще паднат през уикенда. Очакваме да падне до само 2 ℃ на 2 метра над земята, докато на земята със сигурност ще бъде под нулата и тук имаме възможна повторна поява на слана.
Как и кога е най-подходящото време да засадите арония
Студеното начало на месеца може да донесе много предизвикателства. Неочакваните студове, ниските температури на почвата и влажните условия могат да забавят покълването и растежа на растенията, така че няма нужда да бързате със засаждането на вашата градина, така че свършете по-голямата част от работата през втората половина на месеца. Въпреки това има начини да се осигури успешен старт - от избора на устойчиви сортове до използването на защитни методи като оранжерии и мулч.
Още: 5 култури, които не биха съществували без опрашители
Какво да посеем и засадим през април?
След като времето се стабилизира и изминат няколко дни от валежите, можете да започнете работа. През април е време да се извърши подготовката на разсада в оранжериите за скорошно излизане на полето. След това се засаждат боб, краставици, моркови, маруля, патладжан, магданоз, домати, пипер, тиквички и праз, цвекло, грах, спанак, лук, пащърнак, както и билки и лечебни растения.
През пролетта или през есента: Кога е най-доброто време за засаждане на овошките
Този месец можете да трансплантирате карфиол, манголд и зеле. Ако сте садили лук и чесън, сега е моментът да ги изкопаете. През втората половина се засяват сладка царевица, картофи, целина, фасул и цвекло, а след затопляне може да се засадят и домати и пипер (директна сеитба).
Веднага след като се затопли, можете да засеете повечето от планираните култури, с изключение на повечето тиквички и бобови растения, тъй като те са чувствителни към замръзване (което може да настъпи чак през май).
Още: Най-често срещаните вредители по доматите, за които трябва да внимавате
Ако вече сте засяли някои от тези култури и има възможност за по-късно измръзване, предпазете ги с мулч (листа, слама, окосена трева) или агротекстил, за да намалите възможността растението да увяхне.
Този месец можете да използвате, ако все още не сте го направили, за подреждане на ягодови насаждения , почистване и засаждане.
Следете прогнозата за времето
Иначе директната сеитба има своите предимства поради по-ниската инвестиция в производството. Също така по този начин растенията развиват силна коренова система, което със сигурност улеснява и намалява необходимостта от напояване по-късно. Така най-често се произвеждат домати и чушки. Иначе ниските сортове домати са подходящи за директна сеитба на големи площи, докато високите сортове се използват по-често за градинарско производство.
Още: Как правилно да използвате сода за хляб в градината си при борба с гъбичките
Дините, пъпешите, краставиците и зеленият фасул могат да се засяват в края на април. Все пак внимавайте за възможни късни слани. Ако не искате да рискувате, изчакайте до май, който е идеален за засаждане на този зеленчук.
Важно: Следете прогнозата за времето и действайте според нея. По-добре е да изчакате до края на месеца, отколкото да останете без реколта.