Пролетно засаждане на къпини - ето как

17 април 2025, 19:58 часа

Къпините се садят ръчно, а техниката е много проста. След отстраняване на маркера се изкопава дупка с мотика или лопата, достатъчно голяма, за да побере кореновата система на разсада или малко по-голяма, в зависимост от подготовката на почвата.

Въпреки че есенното засаждане е за предпочитане, засаждането на къпини може да се извърши и през пролетта – ето как

Засаждането на къпината ( Rubus fructicosus L. ) се извършва през есента или напролет, върху предварително добре и правилно подготвена почва. Винаги трябва да се дава предимство на есенното засаждане, но нашите овощари прибягват най-вече до пролетното засаждане на къпините, което не е грешка, ако се направи правилно.

Още: Есенна резитба на къпини - как е правилно да се прави

Навременното и правилно засаждане осигурява оптимално развитие на разсада, задоволяване още през втората година и пълна реколта през третата година.

Почвата трябва да е идеално раздробена и подравнена в прави редове. Преди засаждане разсадът се преглежда, повредените и счупени съдове се отстраняват. След това се потапят в приготвен кашест разтвор от вода, прясна кравешка тор и фина почва, за да се осигури възможно най-дълго влага на участъците и повърхността на съдовете и необходимата храна за първоначалния растеж на съдовете, върху които има коренови власинки, които абсорбират вода и минерални вещества.

Още: Листа от къпина: Ето как да ги използвате за здраво сърце и кости

Техника на засаждане

Къпините се садят ръчно, а техниката е много проста. След отстраняване на маркера се изкопава дупка с мотика или лопата, достатъчно голяма, за да побере кореновата система на разсада или малко по-голяма, в зависимост от подготовката на почвата.

Още: Къпини - за какво са полезни

 Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?

На дъното на дупката се поставят около 50 до 100 г комплексен минерален тор и др., които се смесват с почвата. След това върху него се разпръсква малко (няколко грама) почвен инсектицид за борба с почвените насекоми.

Радиално разпределете кореновата система

Разсадът се засажда на същата дълбочина, на която са били скарифицираните леторасти или резници в майчиното растение преди екстракцията (или на 2 - 3 см по-дълбоко), като се внимава жилките да не влизат в пряк контакт с минерален тор и инсектицид. Кореновата система се разпръсква радиално в цялата дупка и върху нея се поставя фина почва, докато дупката се запълни. 

Още: Чай от къпинови листа – ето на кои хора се препоръчва?

Разсадът се разклаща леко, за да се гарантира, че почвата около него се утаява добре. След това почвата леко се притъпква с ръце и при нужда се досипва още докато се изравни дупката. Всеки разсад се полива добре и около него се добавят от 50 до 100 г комплексен минерален тор, който също добавихме на дъното на дупката. След това се добавя тънък слой фина и умерено влажна пръст.

Не уплътнявайте почвата твърде много

Ако по време на подготовката на земята не е добавен оборски тор, тогава по време на засаждането можете да добавите 1 - 2 кг на разсад. Прилага се при засаждане, когато кореновата система на разсада е покрита с фина почва и преди запълване на дупката с пръст. След поставянето на оборския тор се покрива с фина пръст и всичко се притъпква леко на ръка. При засаждането трябва да се внимава почвата да не се утъпква и прекомерно уплътнява, тъй като това може да повреди пъпките и да затрудни излизането на издънките от почвата.

Засаждането не трябва да е на плитко, защото разсадът лесно изсъхва, но не и на дълбоко, защото затруднява поникването на нови издънки и забавя прихващането. Получаването и развитието на разсад до голяма степен зависи от качественото засаждане. Трябва да се отбележи, че най-добре се извършва при тихо и облачно време. Един работник за един работен ден може да засади от 400 до 500 разсада къпини.

Още: Изкушаващо и много лесно: Домашно сладко от къпини

Преди началото на вегетацията съкратете разсада на увивните сортове на две-три пъпки или около 20 см, а на изправено растящите на 30-40 см над земята.

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес