Оборска тор, компост и други видове органични торове са подходящи само за сухоземни видове орхидеи като Cypripedium или Cymbidium. Въпреки това у дома е много трудно да се определи абсолютно правилното съотношение на минералите в органичните торове, така че е по-добре да използвате закупени от магазина минерални торове.
Индустриалните торове съдържат пълен набор от всички вещества, необходими за орхидеите.
Какво да направим, ако пъпките на орхидеята падат и листата пожълтяват?
Народни средства за наторяването на орхидеите:
1. Чай и кафе. Естествените подкислители на субстрата съдържат редица минерали в ниски концентрации.
2. Бананова обелка. В един литър вода кората на един банан се влива в продължение на няколко дни. След това инфузията трябва да се разреди с вода в съотношение 1: 1 и след поливане цветето се наторява с нея.
3. Вода от варени картофи. Наситен с калий. Охлажда се, прецежда се и се наторяват корените на растението.
4. Леко наситена отвара от лучена люспа. Също така съдържа калий. Отварата предотвратява развитието на много заболявания и гниене. За да го приготвите, чаша люспи се вари в 3-литров буркан с вряща вода, увива се и се влива в продължение на 8 часа, след това се разрежда 1:3 и поливащият агент е готов.
5. Дървесна пепел. В повечето случаи се използва пепел от иглолистни дървета, която е много богата на минерали. По-добре е да приготвите разтвор за напояване възможно най-слаб (200 g пепел на 1 литър вода).
Как се прави размножаване на орхидеи от корен?
Възможно ли е да навредите на орхидеята с горното наторяване?
Някои производители смятат, че изобилието от торове е ключът към успеха в отглеждането на домашни орхидеи. Това мнение е погрешно. Орхидеята расте в кората и понякога е рехаво покрита с мъх. Неправилно прилаганият тор може да изгори корените или да причини други щети на растението. Трябва да наторявате цветето само с правилните торове, специално предназначени за този вид орхидея, като съобразявате точно дозата.
За да помогнете на растението в подходящия за него момент, трябва да знаете кога и с какво трябва да се натори и кога не трябва да се прави изобщо. Новопридобито растение не може да бъде трансплантирано и оплодено. Субстратът, в който се намира орхидеята, служи само като опора, ако корените на растението не прилягат добре в саксия, то не трябва да се безпокои 2-3 години. Наскоро трансплантирани, болни и слаби растения също не трябва да се торят.
Орхидеите не се торят дори през периода на покой.
Не бързайте да оплодите орхидеята, без да сте проучили въпроса за подхранването й. Самият външен вид на цветето ще ви подскаже кога ще му потрябва. Отглеждането на орхидея не е трудно, ако знаете как да го направите правилно. Малките задължения ще оправдаят буйния цъфтеж и ярките цветове на красивата орхидея.