Розите ще цъфтят обилно до слана, ако през юли се прилагат определени торове.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Как да нахраним розите през юли?
Веднага след лятната резитба розите трябва да се подхранват с органични вещества или минерални торове с високо съдържание на азот. След около седмица се извършва торене с магнезиев сулфат; той насърчава растежа на базалните издънки.
Черни петна по листата на розите: Най-добрите бабини лекове
След 7-10 дни се препоръчва да се подхранват розите с комплексен минерален тор. Колкото по-богат е съставът, толкова по-добре - задължително е в него да присъстват азот, калий и фосфор.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Калиево-фосфорни добавки, смесени с пилешки тор, също са добра опция. Пример за успешна комбинация от компоненти включва:
- суперфосфат - 10 гр
- пилешки тор - 500 гр
- калиев сулфат - 10 гр
- вода - 10 л
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Тази концентрация се изчислява като се използват 2 литра готов тор на 1 храст (възрастен) или 1 литър на млад храст (1 година).
Съвет: дървесната пепел под храста изравнява нивото на киселинност в почвата. В случая е добре почвата около розите да се поръси с пепел.
По време на периода на цъфтеж е актуално листното подхранване. Популярен заместител на листните торове може да бъде инфузия на коприва.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Други грижи за розите през юли
В средата на юли не е необходимо розите да се поливат много често, особено ако вали често. Ако отглеждате рози на открито, 25 литра вода ще са достатъчни за парцел от 1 квадратен метър площ. Самите листа и цветя - не трябва да се поливат - поливайте само в центъра.
Важно: водата трябва да бъде утаена и топла. Не е препоръчително да поливате розите със студена вода.
Ако почвата е наситена с влага на дълбочина 20 см, поливането е достатъчно.
Мулчирането също е важна част от грижата за розовите храсти през пролетта. Ако не сте мулчирали розите си през пролетта, времето да започнете да правите това е средата на юли. Мулчирането помага на насажденията да издържат на прегряване или температурни промени: мулчът поддържа температурата по-добре и задържа по-добре влагата.
Следните органични материали са най-подходящи за мулчиране на рози: торф, слама, смърчови игли, шишарки, хумус.
Санитарното подрязване през юли е много важен етап от здравословния растеж на розовите храсти, защото трябва да премахнете клоните и цветята, които са изсъхнали или са повредени. По този начин те няма да пречат на развитието и цъфтежа на храста и няма да го лишат от хранителни вещества. Съцветието се отрязва според степента на увяхване - заедно с част от стъблото (до 1-ви троен лист).
2 лъжици от това и розите ще цъфтят до октомври