Знаете ли, че от ботаническа гледна точка доматите са плод. Въпреки това, поради ниското съдържание на фруктоза, доматите често се наричат зеленчук. Независимо дали наричате доматената салата "плодова" или не, има определени изисквания за отглеждане на червен домат в градината ви. Ето какви са те!
Подготовка на доматите за сеитба
Ако не разполагате с оранжерия, не можете да засадите семената директно в земята. Това е така, защото доматите се нуждаят от време и условия, за да се климатизират. Има два начина да подготвите доматите за засяване в градината
Вариант 1: Отглеждане на доматен разсад от семена.
Вариант 2: Купете готов разсад. Те могат да се намерят на пазарите и в специализираните разсадници.
Чуден градинарски трик, с който да ускорите растежа на чушките и да получите богата реколта
Отглеждане на разсад домати от семена
Краят на февруари/началото на март е най-подходящото време за засаждане на разсад от домати. Предлагат се специални саксии за разсад, но и саксиите за кисело мляко са подходящи. Попитайте в агро аптеката за вида на почвата, която да използвате, поставете я в кутия за разсад или кофичка и засейте две или три семена. Независимо от това какво пише на етикета, те никога няма да покълнат на 100%, затова засадете няколко семена наведнъж, за да сте сигурни. Дръжте разсада от домати в оранжерия или топло помещение, далеч от пряко излагане на силна слънчева светлина. Поливайте на стайна температура, на всеки 2-3 дни, или когато видите, че горният слой на почвата изсъхва, поливайте леко.
Къде да купя семена от домати?
Отговорът на този въпрос зависи от това дали сеете семена от домати за пръв път.
Вие ще отглеждате домати още една година - тогава е най-добре да съберете семена за бъдещия разсад от част от настоящата реколта. Важно е те да са здрави и без аномалии. Събирайте семена от сортове, които вече сте опитвали и които смятате за вкусни. Съхранявайте семената в непрозрачна кутия, за да предотвратите овлажняването им.
Ако отглеждате домати за първи път, вземете семена от съсед или приятел и предварително проверете дали вкусът на този сорт домати ви харесва. Имайте предвид, че някои сортове са хибриди и в такъв случай семената може да не дадат плод. Например, ако си купите домат в магазина и той има страхотен вкус, не събирайте семена от него възможно е да е лабораторно отгледан сорт. Лабораторно отгледаните сортове могат да се засяват само веднъж и ако искате да направите същото нещо отново, ще трябва отново да купите семена или разсад, а не да ги събирате от домата, както е при естествените сортове.
Важно е какво е растяло в почвата преди домата.
От значение е какво е растяло в почвата преди появата на домата.
Когато разсадът на доматите е достатъчно голям и силен, е време да го засадите в почвата в градината. В малко вероятния случай, когато градината току-що е била подготвена и почвата в градината е отпочинала, има голяма вероятност която и култура да бъде засадена, да даде добра реколта. Ако обаче организирате зеленчуковата си градина за следващата година, следващите редове ще бъдат полезни и важни за вас.
Експертите ви съветват всяка година да променяте мястото, където засаждате различните зеленчуци. Мислете за зеленчуковата си градина като за пъзел, с участъци, които да разглобявате всеки сезон. Простото избиране на място за засаждане обаче не е достатъчно, особено когато става въпрос за домати. Особено важна е културата, която е била засадена преди доматите.
Култури, които не трябва да се засаждат преди доматите: Ако сте засадили картофи в една част на градината, избягвайте да засаждате домати на същото място до пет години след това. В противен случай ще съберете реколта от болни домати.
Култури, които се съчетават с доматите: Препоръчително е да засадите бобови растения от предходната година в същата зона, където са засадени доматите. Те включват зелен фасул, бял боб, грах, леща. Те ще обогатят градината с азот, доматите ще се чувстват чудесно, а вие ще получите богата, вкусна реколта от здрави плодове.
За най-начинаещите градинари: Как да наторим и отгледаме чудни ягоди през пролетта?
Какво да правите, ако доматите узряват бавно?
Корените на засадените домати растат добре. По тях има много плодове и тазгодишната реколта обещава да бъде богата.Но закърнелите гроздове с домати отказват да узреят, въпреки че са на път да почернеят. Тук на помощ идват експертите.
Какво да направите?
Плодовете на доматите трябва да са бистри - това е плод с чиста външна обвивка и изглежда зрял, дори да е зелен.
Отстранете листата от долната част нагоре, чак до дъното на доматения грозд. Извършете тази стъпка дори ако листата са зелени. Ако доматите паднат, това ще бъде приемлива загуба в сравнение с изобилието от зрели плодове в бъдеще.
Подгответе голяма кофа - скоро ще берете много плодове!