Повечето отровни растения произхождат от тропиците и субтропиците. Много от често срещаните привлекателни растения се използват като декоративни растения в градината. Други са особено опасни, защото изглеждат объркващо подобни на ядливи растения или дават плодове, които изглеждат много изкусителни за децата.
Тези растения са отровни
- Дафне (Daphne mezereum)
Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина
Дафне се среща в дивата природа в широколистни и смесени гори, но също така е популярно градинско растение. Предпочита варовита и богата на хумус почва. Поразителни са розовите цветове на храста, които достигат до един метър и се образуват от февруари до април и разпространяват силен аромат.
- Есенен минзухар (Colchicum autumnale)
Малкото цвете лук се среща главно във влажни ливади в централна, западна и южна Европа. Цветовете му, вариращи от розово до лилаво, се появяват от август до октомври и са подобни на шафрановия минзухар, който също цъфти по това време. Листата се появяват едва през пролетта и лесно се бъркат с дивия чесън.
- Гигантски храст (Heracleum mantegazzianum)
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април
Когато е напълно развито, краткотрайното многогодишно растение не може да бъде пренебрегнато, тъй като достига височина между два и четири метра през втората година след сеитбата. Предпочита влажни, варовити почви, но иначе е много невзискателно. По краищата на издънките гигантската хомола образува големи сенниковидни цветове с диаметър от 30 до 50 сантиметра, а силно назъбените три- и многоделни листа достигат размери до един метър. В основата тръбестото стъбло, изпъстрено с червени петна, достига диаметър до десетина сантиметра.
- Лабурнум (Laburnum anagyroides)
Първоначално от Южна Европа, малкото дърво е култивирано като декоративно растение от векове поради своите декоративни жълти цветни гроздове. С него често се тровят малки деца, тъй като лабурнумът дава плодовете си в шушулки, наподобяващи грах и боб. Затова играещите деца си мислят, че семената са годни за консумация и се тровят.
- Смъртоносна нощенка (Atropa belladonna)
Още: 6 растения, които винаги трябва да подрязвате през април
Смъртоносната нощенка се среща предимно във или върху широколистни и смесени гори с варовита почва. С височина на растеж до два метра, многогодишното растение е лесно разпознаваемо от разстояние. От юни до септември произвежда камбановидни, червеникаво-кафяви цветя, които са жълти отвътре и набраздени с тъмночервени жилки. Между август и септември се образуват големи от един до два сантиметра зърна, които променят цвета си от зелени (неузрели) до черни (узрели).
- Pfaffenhütchen (Euonymus europaea)
Храстовото местно дърво може да достигне височина до шест метра и се среща главно в гори и по краищата на гори с влажна глинеста почва. След периода на цъфтеж от май до юни се развиват интензивно оранжево-червени четириделни капсули, които се отварят, когато са напълно узрели и освобождават семената.
- Тис (Taxus baccata)
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
В природата тисът предпочита варовити почви и смесени гори. Поради издръжливостта си на подрязване, високото до 20 метра иглолистно дърво често се използва в градината като жив плет или за зелени скулптури. Червените и лигави обвивки на семената са особено интересни за децата - и за щастие те са единствената нетоксична част от растението. Всички останали съдържат силно токсичния алкалоид таксин.
- Рицин (Ricinus communis)
Многогодишното растение, което първоначално идва от Африка, се среща предимно тук само като декоративно растение. Рицинът, който е висок около един до два метра, е въведен поради интересното си оцветяване на листата, формата на листата и привличащите вниманието плодни глави. Стъблата на растението са оцветени в червеникаво-кафяво навсякъде, синьо-зелените листа са длановидни и могат да достигнат диаметър до един метър.
- Момина сълза (Convallaria majalis)
Още: Издънки на розите: Какво трябва да знаете и как да се справите с тях
Малкото, здраво пролетно цъфтящо растение достига височина около 30 сантиметра и често се използва като декоративно растение заради красивите си бели цветя. Опасността, която крие растението – както и при есенния минзухар е, че може да бъде объркано с дивия чесън, с който често расте в непосредствена близост. Ето защо е важно да можете надеждно да разграничите дивия чесън от момината сълза.
- Монашество (Aconitum napellus)
Монашеството се среща предимно в гористи планински райони, влажни ливади и брегове на потоци. Въпреки това може да се намери и в много декоративни градини заради декоративния си ефект. Монашеството получава името си заради формата на цветята си, които с малко въображение напомнят на гладиаторски или рицарски шлемове.
Още: Разсадът ви не расте? Търсете тези 3 скрити причини и ги отстранете навреме