Може ли да се работи в градината на Томина неделя?

26 април 2025, 09:01 часа

Тази година църквата отбелязва Томина неделя на 27 април. Празникът е с подвижна дата, но всяка година се пада в неделята след Великден. Известен е още като Великден на мъртвите. Ето какви са традициите, обичаите и забраните, свързани с него. 

Разрешено ли е да се работи в градината на Томина неделя?

Въпреки че църквата не налага строги забрани на Томина неделя, работата в градината не е разрешена на този ден. Вярва се, че ако това правило се наруши реколтата няма да расте. Освен това този ден трябва да се посвети на семейството и почитане паметта на починалите близки. 

Томина неделя 2025: Кога се пада, традиции и обичаи

Какво още не трябва да се прави на Томина неделя?

Както на всеки голям християнски празник, така и на Томина неделя не е нежелателно да се извършва тежък физически труд. Също така не трябва да се организират шумни тържества с консумацията на алкохол. Забранено е да обиждате, да клеветите и да започвате скандали.

Какво може да се прави на Томина неделя?

На този ден може да отидете на църква и да се причастете. Може да организирате семеен празник, но без шумни празненства. Разрешено е да се занимавате с благотворителна дейност.

Според народните традиции е разрешено дори боядисването на яйца, но този път те се боядисват за починалите. Може да приготвите и козунаци, които също се раздават на гробището. 

Томина неделя е

Нарича се Томина неделя, защото в Евангелието се казва, че на осмия ден след възкресението Исус Христос се явил на апостол Тома. Това събитие е описано в Евангелието на Йоан - на същото място, където има информация за Страшния съд. В този пасаж Христос "казва на Тома: "Протегни пръста си и виж ръцете Ми; протегни ръката си и я пъхни в ребрата ми; и не бъди невярващ, а вярващ. Тома отговори и Му каза: "Господ мой и Бог мой!" Исус му каза: Понеже Ме видя, ти повярва; "Блажени тези, които не са видели и са повярвали." Ето защо фразеологичната единица „Неверни Тома“ се е вкоренила сред хората.

На този ден нашите предци са празнували наближаването на пролетта. Томина неделя също се смята за ден за сватосване и сватби - след Великия пост, на осмия ден след Великден, Църквата разрешава сватби. 

От древни времена се е смятало, че всеки, който се „ожени на този ден, никога няма да се разведе“.

От църковна гледна точка този ден няма строги забрани. Неделя е, което означава светъл ден, подходящ за молитви, добри дела и събиране със семейството.

26 април: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес