Това са растенията, които никога не трябва да подрязвате през пролетта

05 април 2025, 06:27 часа

Пролетта е един от най-вълнуващите периоди от годината за градинарите, тъй като сигнализира за началото на вегетационния период. Растенията започват да поникват от земята, пчелите се завръщат и пътуванията до градинския център стават редовна дейност през уикенда.

Въпреки че желанието да излезете навън и да оправите градината си в първите топли дни от годината е силно, не прекалявайте с ножиците за подрязване. Много растения цъфтят върху стара дървесина, което означава, че подрязването им твърде рано може да премахне цветните им пъпки, преди да имат възможност да се покажат. За да сме сигурни, че цялата ви упорита работа се отплаща, споделяме кои растения никога не трябва да подрязвате през пролетта.

Рододендрон

Още: Внесете красота в двора си: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на магнолията

Рододендроните (Rhododendron spp.) развиват своите цветни пъпки през предходната година. Пролетното подрязване ще отреже тези пъпки, предотвратявайки цъфтежа за сезона. Ако е необходимо подрязване, направете го веднага след цъфтежа, за да поддържате форма, без да жертвате цветята.

Форзиция

Форзицията (Forsythia ssp.) е едно от първите растения, които поникват през пролетта. При мека зима те дори могат да се появят в края на февруари или началото на март. Форзицията може да бъде непокорно растение и може да изисква редовно подрязване. Въпреки това, най-добре е да изчакате да подрежете това растение, докато не прецъфти.

Още: Пълзяща хортензия: Как да я подрежете през пролетта и как да се грижите за нея

Хортензия

Специфични сортове хортензия, като едролистна (Hydrangea macrophylla) и хортензия с дъбови листа (Hydrangea quercifolia), цъфтят върху стара дървесина. Отрязването им през пролетта премахва цветните пъпки, което води до малък или никакъв цъфтеж през тази година. Подрязвайте само след цъфтежа или в края на лятото, ако е необходимо оформяне. Гладките хортензии (Hydrangea arborescens) цъфтят върху нова дървесина и могат да се подрязват в края на зимата или началото на пролетта.

Магнолия

Магнолиите (Magnolia spp.) залагат цветните си пъпки за следващия сезон в края на лятото и есента, което означава, че пролетното подрязване премахва цъфтежа през предстоящия сезон. Тези дървета също не заздравяват добре от силно подрязване, което прави ненужните подрязвания по-скоро вредни, отколкото полезни. Ако е необходимо подрязване, направете го веднага след цъфтежа или в края на лятото.

Още: Как да подрязвате малини през пролетта, за да имате богата реколта през лятото

Люляк

Люляците (Syringa spp.) цъфтят върху стара дървесина, което означава, че са образували цветните си пъпки през предходното лято. Подрязването през пролетта премахва тези пъпки, като значително намалява или дори премахва цъфтежа през тази година. Най-доброто време за подрязване е веднага след цъфтежа, за да се насърчи нов растеж за следващата година.

Калина

Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега

Viburnum (Viburnum spp.) съставлява приблизително 175 вида и стотици разновидности, като повечето видове са местни за северното полукълбо. Калината обикновено цъфти през пролетта, така че е най-добре да изчакате с подрязването, докато цветовете избледнеят в началото на лятото. Прекалено ранното подрязване може да доведе до малък или никакъв цъфтеж.

Цъфтяща дюля

Цъфтящата дюля (Chaenomeles specios) е широколистен храст, който никога не трябва да се подрязва през пролетта, в противен случай ще премахнете кичестите му цветове. Храстите трябва да се подрязват веднага след като цветята са готови и преди листата да поникнат напълно.

Асклепия

Още: Защо не цъфти магнолията - ето кои са най-честите причини

Асклепията (Asclepias spp.) пониква бавно през пролетта и старите ѝ стъбла напомнят на градинарите къде ще порасне отново. Прекалено ранното подрязване може да повреди новите издънки и да наруши местообитанието на презимуващите опрашители. Изчакайте, докато видите свеж растеж в основата, преди да отрежете стъблата от миналата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес