Ако имате красива градина, добре знаете колко трудно е да поддържате красива морава със свежи цветя и растения. Въпреки това много запалени градинари допускат много грешки, като например бране на цветя вместо плевели, удавяне на цветята или утъпкване на моравата.
Затова, за да ви помогнем да се грижите за градинските си растения и да направите дома или вилата си приятни и красиви, ето някои често срещани грешки в градинарството и как да ги отстраните.
Биоенергия и цветя: Тези стайни растения могат да ни откраднат късмета
Грешка № 1: Засаждане на градината на неподходящо място
Често срещана грешка е да засаждате растения там, където ви харесва за красота на градината, но това не винаги е правилното място. Ако изберете място с лош дренаж, в почвата ще се образуват влажни участъци и това ще доведе до загниване на растенията и цветята.
Затова се уверете, че сте поставили дебел слой градински камъни, разпръснали сте добре почвата и тора, преди да засадите цветя и градински растения.
Грешка № 2: Случайно бране на цветя вместо на плевели
Когато засаждате многогодишни растения, те могат да бъдат объркани с плевели, изкоренени и унищожени, преди да са цъфнали. Друг проблем е, че плевелите също цъфтят през пролетта, което ги прави още по-объркващи.
Справянето с растенията не е лесна задача. Най-добрият начин е да се маркират ъглите на насажденията с етикети или цветна боя, така че плевенето да не е проблем. Друг начин (ако не искате да боядисвате или маркирате цветята, за да не ги повредите) е да ги надупчите с маркираща пръчка.
Грешка № 3 - Неподходяща подготовка на почвата
Обогатяването на почвата и добавянето на полезни торове и минерали често се пренебрегва. Подходящи са и торфените смеси. Растенията, особено зеленчуците, се нуждаят от богата на хранителни вещества почва, за да дават обилни плодове.
Почвите се различават значително в отделните региони. Проучването на наличните почви във вашия регион ще ви даде добра представа за това как да отглеждате растенията си. Ако обаче смятате, че процесът е твърде специализиран и отнема много време, някои експерти твърдят, че е достатъчно равно количество компост в почвата. По този начин можете да сте сигурни, че растенията ви ще бъдат добре подхранени.
Грешка № 4: Прекалено много поливане
Прекомерното поливане може да доведе до загниване на растенията. И обратното, оставянето им на сухо и дехидратирано място не е добре. И така, къде е златното правило? Най-доброто, разбира се, е да изградите напоителна система, която ви позволява да задавате конкретно количеството и обема на пръскане. Но не всеки може да си позволи това.
Вместо това обърнете специално внимание на състоянието на почвата. Това е симптом за това дали тя се нуждае от поливане или не. Ако тя е твърде твърда, определено се нуждае от поливане. Ако можете да вземете шепа почва (достатъчно рохкава, за да оформите топка с пръсти), това е показател за перфектна почва. Ако при натискане на почвата се чува хрущящ звук, тя определено е твърде влажна и рискувате да удавите растенията си.
Кои са ядливите цветя, перфектни за вашата пролетна салата
Грешка № 5: Засяване на твърде много семена
Много хора смятат, че колкото повече семена засадят в земята, толкова по-добре, тъй като ще поникнат много растения. Това не е вярно! За нормален растеж растенията трябва да са разположени на разстояние едно от друго, а твърде гъстото засяване може да бъде вредно. Не се изненадвайте защо не са поникнали толкова много, колкото сте си мислили!
Трябва да вземете предвид и вида на растението, което засаждате. Ако засаждате големи плодоносни растения като тиква, диня или канталупа, трябва да оставите достатъчно място за техния размер.
Някои цветя също изискват специални разстояния, затова проучете предварително специфичните изисквания на растенията, които сте избрали.