Засадили сте череша във вашата градина, но тя не дава реколта - много градинари се сблъскват с този проблем. Това може да се случи, защото сте засадили дръвчето на грешното място.
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Необходимо е да изберете правилното място за засаждане на тази градинска култура, което отговаря на изискванията за слънчева светлина и защита от студен вятър.
Препоръките на градинарите включват спазване на определено разстояние от подпочвените води и възможността за дренаж, за да се избегне наводняването на мястото.
Кога е най-доброто време за пръскане на черешите?
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
При избора на почва за череши е важно да се вземе предвид нейната реакция - неутрална или слабо алкална почва е най-подходяща за растежа на тази култура.
Най-доброто място за засаждане на череши
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
За да може вашето черешово дърво да даде добра реколта, не е достатъчно просто да го подхранвате и да го поливате навреме. На първо място, преди да го засадите, трябва да изберете добра зона за дървото.
Също така, опитни градинари препоръчват засаждане на череши далеч от места, където има близка поява на подземни води. Също така е много важно мястото, където расте черешата, да не задържа вода след валежи и след топенето на снега.
Ако вашият парцел е в низина, трябва да направите изкуствена могила за вашето черешово дърво, която ще бъде приблизително 70 сантиметра висока и 1 метър широка.
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Почвата с неутрална или леко алкална реакция е най-подходяща за череши - тя ще бъде рохкава, лека и плодородна.
Размерът на дупките за засаждане на череши зависи от вида на почвата (първото число е диаметърът на дупката, второто е дълбочината):
- рохкава, плодородна – 80 х 40 см;
- глина – 120 х 40 см;
- пясъчен или каменист – 160 х 60 см.
След като засадите дървото, трябва да напълните дупката с плодородна смес - горният слой почва, смесен с хумус или компост. Също така е полезно да добавите 3 супени лъжици нитроамофоска.
Засаждане на череша - с какво задължително трябва да се поръси почвата