Септември е чудесно време да подготвите малините за зимата. Този период е чудесна възможност да се погрижите за качеството на реколтата през следващата година. С правилната схема на торене можете значително да увеличите добива на тези вкусни плодове.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Торене на малините през септември
Много градинари обичат да използват промишлени формули, тъй като те са лесни за употреба и много ефективни. Можете да обърнете внимание на суперфосфата - 25 грама от него са достатъчни за един малинов храст. Също така си струва да се обърне внимание на калиевия сулфат. От него е необходимо по-малко количество - 15 грама ще са достатъчни. Градинарите с опит често използват и калиево-магнезиев оксид - 30 грама продукт ще бъдат достатъчни.
Как да наторите малините преди зимата?
Но според тях най-добрият вариант е компост с хумус: това са отлични инструменти за възстановяване на баланса на хранителните вещества в почвата. Можете просто да поставите слой от този тор като мулч. Дебелината на пласта трябва да бъде около четири сантиметра.
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Начинаещите градинари погрешно вярват, че след плододаване храстът „почива“. Следователно се предполага, че не се нуждае от допълнителни хранителни вещества. Но това не е така. През този перипд храстът активно се подготвя за студа. Разширява кореновата система, която складира хранителни вещества за дългата зима. Тези резерви ще помогнат на храста да презимува нормално и да започне да расте през пролетта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Надземната част също се подготвя за зимуване. Клоните се покриват с по-плътна кора и стават дървени. Това е особено важно за младите зелени издънки. Ако нямат време да се покрият с кора преди замръзване, те ще умрат. Освен това през есента се залагат плодни пъпки, от чийто брой зависи бъдещата реколта. Ако има хранителен дефицит, те ще бъдат много по-малко.
Не всички торове са подходящи за есенно приложение, като се има предвид, че растението се подготвя за зимата. Азотът в големи количества активира вегетацията и растежа на зелена маса. Добавянето на азот „за бъдеща употреба“ е безполезно: ако храстът получи минерални елементи, той ги използва веднага. В резултат на това той ще започне да расте и ще умре в студа, защото няма да има време да се подготви за по-ниските температури. Ето защо, когато избирате хранителна смес, не забравяйте да обърнете внимание на състава. Не трябва да има азот, допустимо е минималното количество.
През есента културата се нуждае от фосфор. Помага за изграждането на силен имунитет и безопасното преживяване на зимата. С негово участие се залагат плодни пъпки и се формира кореновата система. Дефицитът на фосфор потиска растението и намалява бъдещия добив.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Преди зимуване малините се нуждаят от калий. По-голямата част от него се съдържа в клетъчния сок и участва в биосинтезата на въглехидрати, включително захари. Калият укрепва имунитета на растението и му помага да се подготви за зимата. Най-добрият вариант за храсти е използването на фосфорно-калиеви смеси. Те ускоряват процеса на образуване на кората, увеличават броя на плодните пъпки и повишават устойчивостта на замръзване на храста.
Малини - как влияят на кръвната захар